Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

23 Qershor 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sipas OKB-së, Turqia mund të dërgojë ekipe shpëtimi në Afganistan

Tërmeti me pasoja fatale në Afganistan ka bërë që vëmendja e botës të zhvendoset atje gjatë këtyre ditëve të vështira. Kombet e Bashkuara nuk kanë aftësi kërkimi dhe shpëtimi në Afganistan dhe Turqia është “e pozicionuar më së miri” për t’i ofruar ato.

“Ne folëm për këtë me ambasadën e Turqisë këtu në terren dhe ata janë duke pritur për kërkesën zyrtare,” -tha zëvendësi i dërguarit të OKB-së në Afganistan, Ramiz Alakbarov, i cili koordinon operacionet humanitare.

“Ne do të mund të bëjmë një kërkesë të tillë vetëm pas diskutimit me autoritetet de facto dhe bazuar në atë që është realiteti në terren për momentin.

Numri i viktimave prej tërmetit të fuqishëm që tronditi Afganistanin lindor në orët e para të mëngjesit të 22 qershorit është rritur në pothuajse 1,000, një numër që zyrtarët afganë thanë se ka të ngjarë të rritet pasi informacionet vazhdojnë të vijnë nga fshatrat e thella malore.

Një tërmet i tillë nuk kishte ndodhur që prej 2002-it, kur tronditjet e tokës me magnitudë 6.1 vranë 1000 njerëz në Afaganistanin verior.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

42 vende aleate të Ukrainës në shënjestër të sulmeve kibernetike ruse

Në kuadër të sulmeve të pandërprera kibernetike kundër Ukrainës, hackerët rusë të mbështetur nga shteti janë përfshirë në “spiunazh strategjik” kundër qeverive, organizatave studimore e humanitare, dhe bizneseve në 42 vende që mbështesin Kievin. Të paktën këtë deklaroi Microsoft gjatë një raporti të publikuar së fundmi.

“Që nga fillimi i luftës, Rusia ka qenë e sukseshme në 29% të rasteve në sulmet e saj kibernetike ndaj aleatëve të Ukrainës, duke vjedhur të dhëna në të paktën 25% të ndërhyrjeve të suksesshme në rrjetet e këtyre entiteteve”, -thotë në raport Presidenti i kompanisë Microsoft, Brad Smith.

Gati dy të tretat e objektivave të spiunazhit kibernetik përfshinin vendet anëtare të NATO-s. Shtetet e Bashkuara ishin objektivi kryesor dhe Polonia, kanali kryesor i ndihmave ushtarake që shkojnë në Ukrainë, ishte objektivi numër 2 i sulmeve kibernetike të Rusisë. Në dy muajt e fundit, Danimarka, Norvegjia, Finlanda, Suedia dhe Turqia kanë parë rritje të sulmeve kibernetike ruse.

Microsoft tha se mbrojtja kibernetike e Ukrainës “rezultoi të ishte më e fortë” në përgjithësi sesa aftësitë e Rusisë në “valët e sulmeve kibernetike shkatërruese kundër 48 agjensive dhe ndërmarrjeve të veçanta ukrainase”.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Vera në Europë nis me një valë të re infeksionesh me Covid-19

Vendet europiane po shohin një rritje të ndjeshme të rasteve pozitive me Covid-19 dhe llojeve të tjera të varianteve të saj. Kjo ka shtuar frikën e mjekëve të cilët janë thuajse të sigurtë që sezoni veror do të shoqërohet me numër të shtuar infeksionesh, duke qenë se këtë vit mungojnë dhe masat anti-Covid. 

Sipas ekspertëve, të European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) variantet më dominante në të gjithë Europën kanë qenë BA.4 dhe BA.5 teksa rastet vijojnë të rriten gjithnjë e më tepër. 

Infeksionet e shtuara janë vënë re në Portugali, Gjermani, Francë dhe Spanjë. Sidoqoftë, deri më tani është vënë re se asnjëri prej varianteve të përmendura nuk ka rezultuar me simptoma të rënda apo fatalitete.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Samiti i Bashkimit Europian: "Ballkanin Perëndimor e duam dhe na duhet në BE"

Në deklaratën qeveritare në prag të samitit të BE-së, Olaf Scholz, i bëri thirrje Bullgarisë të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Kancelari gjerman u shpreh në Bundestag, mirëkuptues ndaj pakënaqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. 

“Unë po e them shumë qartë: Shpresoj që samiti të mbahet. Sipas informatave tona, nuk është e sigurt që do të mbahet dhe që të jem i sinqertë, kjo nuk më çudit. Sepse kur ngjall shpresa, kur i ke futur këto vende në një rrugë dhe kur i bind se ia vlen që të ecin në rrugën drejt BE-së, dhe ata i bëjnë të gjitha përpjekjet, rrezikojnë konflikte politike brenda vendit, madje, një vend, Maqedonia e Veriut, ndryshon edhe emrin që të mos jetë në grindje me Greqinë, atëherë është e pritshme që vendimmarrësit dhe qytetarët e tyre ta shprehin pakënaqësinë që kanë”.

Scholz megjithatë nënvizoi se nëse samiti do të mbahet, ai nuk do të jetë i lehtë, por për Gjermaninë është e rëndësishme që të pozicionohet dhe se Gjermania është në anën e tyre.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Burimi: CNN, BBC, Euronews

MOS I HUMBISNI