Bota

Tërmet në Afganistan: Deri tani raportohen 920 të vdekur

Shkruar nga Anabel

22 Qershor 2022

 

Tërmet në Afganistan: Deri tani raportohen 920 të vdekur
Foto: AP

 

Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi Afganistanin në zonën juglindore, duke vrarë të paktën 920 persona dhe duke plagosur më shumë se 600 të tjerë, tha një zyrtar afgan i ndërhyrjeve emergjente.

Në një konferencë shtypi, Mawlawi Sharafuddin Muslim, zëvendësministri për menaxhimin e fatkeqësive, tha se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.

Tërmeti goditi herët në mëngjesin e së mërkurës sipas orës lokale dhe epiqendra ishte pranë qytetit Khost, rreth 150 km në jug të Kabulit, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së.

 

Tërmet në Afganistan: Deri tani raportohen 920 të vdekur
Foto: CNN

 

Më herët, Abdul Wahid Rayan, drejtori i përgjithshëm i agjencisë së lajmeve Bakthar, tha se zonat e goditura nga tërmeti ishin në rajone malore, që do të thotë se po tentohej ndërhyrja me helikopterë. Por ai shtoi: "Afganistani ka mungesë helikopterësh dhe këto zona që janë të vështira për t'u aksesuar po vështirësojnë ndihmën.”

Departamenti Meteorologjik i Pakistanit tha se tërmeti ishte me magnitudë 6.1 ballë.

Burimet: Guardian, Reuters

MOS I HUMBISNI