Sot

Rihapen restorantet e McDonald's në Rusi, por me një emër tjetër

Shkruar nga Anabel

13 Qershor 2022

Rihapen restorantet e McDonald's në Rusi, por me një emër

Ish restorantet e McDonald's në Moskë janë rihapur me një emër të ri, Vkusno & tochka ("Të shijshme dhe kaq"), një riemërtim që synon të ngushëllojë rusët se ata mund të vazhdojnë të jetojnë një stil jetese perëndimore.

McDonald's njoftoi largimin nga tregu rus në maj, duke thënë se do të shesë 850 restorantet për shkak të pushtimit të Ukrainës. Të dielën, zinxhiri i ri rus i ushqimit të shpejtë që bleu McDonald's, hapi 15 restorantet e para në Moskë. Vkusno & tochka planifikon të rihapë përfundimisht të gjithë 850 restorantet.

Rihapen restorantet e McDonald's në Rusi, por me një emër

Në një hapje madhështore në sheshin Pushkin të Moskës, restoranti dukej se ishte një kopje e qëllimshme e McDonald's. “Emri ndryshon, dashuria mbetet”, shkruhej në sloganin e restorantit të ri. Shprehjet e qepura në uniformat e punonjësve shkruanin: "E njëjta buzëqeshje".

Rihapen restorantet e McDonald's në Rusi, por me një emër

Emri është pritur me habi dhe tallje. Kopjet e McDonald's nuk janë trend i ri. Një McDonald's në Donetskun e pushtuar nga Rusia u riemërua DonMak pasi qyteti u pushtua pas fillimit të luftës në vitin 2014.