Muzika

'Fitoret' e Ronelës në Eurovision 2022!

Shkruar nga Anabel

14 Maj 2022

'Fitoret' e Ronelës në Eurovision 2022!

Një nga këngët më të përfolura të këtij Eurovision-i, brenda dhe jashtë vendit, ka qenë pikërisht kënga "Sekret", përfaqësuese e Shqipërisë nga Ronela Hajati.

E kritikuar, e pëlqyer, e klikuar - kënga mori shpejt vëmendje në Europë, por fatkeqësisht nuk u kualifikua në finale.

Megjithatë, "Sekret" pati fitoret e saj (jo dhe aq) të vogla në Eurovision.

Kënga është videoja e dytë më e klikuar pas gjysmëfinales së parë.

Në YouTube, është #trending në disa shtete, ndër të cilat në vende si Greqia, Gjermania, Austria etj, mban vendin e dytë apo të tretë.

 
 
 
 
 
Vieë this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Music & TV Albania (@mtvalbania)

Edhe në Instagram, kënga është videoja e dytë më e klikuar dhe me më shumë angazhim online (engagement - metrikë Instagrami që mat aktivitetine përdoruesve në një postim të caktuar).

Gjatë gjysmëfinales, kënga u bë #trending edhe në Twitter, ku njerëzit përmes meme-ve, por jo vetëm - shprehën zhgënjimin për skualifikimin e këngës nga finalja.

Gjatë 3 orëve të live show-it të natës së parë në Eurovision, fjala #Albania u përdor në mbi 31 mijë tweets (postime në Twitter), duke u renditur në vendin e 8 në mbarë botën.

Të tjera arritje:

 
 
 
 
 
Vieë this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Music & TV Albania (@mtvalbania)

Mbi të gjitha, njerëzit po e pëlqejnë, këndojnë e kërcejnë këngën dhe edhe kaq mund të mjaftojë si "fitore" për një artist.

MOS I HUMBISNI