Muzika

Ja 25 shtetet finaliste të Eurovision 2022

Shkruar nga Anabel

13 Maj 2022

Ja 25 shtetet finaliste të Eurovision 2022
Chanel (Spanja) dhe Laura Pausini
Foto: EBU/SARAH LOUISE BENNETT

Nesër mbrëma do të mbahet nata finale e Eurovision Song Contest 2022, ku 25 finalistë – 20 të zgjedhur nga votimi + 5 të kualifikuar automatikisht – do të garojnë për kupën e festivalit europian të këngës. Ja cilat janë 25 shtetet finaliste:

Të kualifikuar nga gjysmëfinalja e parë

1. Zvicra
2. Armenia
3. Islanda
4. Lituania
5. Portugalia
6. Norvegjia
7. Greqia
8. Ukraina
9. Moldavia
10. Hollanda

Të kualifikuar nga gjysmëfinalja e dytë

1. Finlanda
2. Serbia
3. Azerbajxhani
4. Australia
5. Estonia
6. Rumania
7. Polonia
8. Belgjika
9. Suedia
10. Republika Çeke

Të kualifikuar automatikisht (vendet Big 5 – vendet që kontibuojnë më shumë për zhvillimin e Eurovision)

1. Franca
2. Gjermania
3. Spanja
4. Mbretëria e Bashkuar
5. Italia

Vendet që po përfliten se kanë më shumë shanse për të fituar sipas basteve online

- Ukraina
- Italia
- Suedia
- Mbretëria e Bashkuar
- Spanja

MOS I HUMBISNI