Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

13 Maj 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Koreja e Veriut thotë se gjashtë njerëz kanë vdekur pasi pranoi shpërthimin e Covid për herë të parë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Anthony Wallace/AFP/Getty Images

Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA në Korenë e Veriut tha se gjashtë persona kishin vdekur, duke shtuar se njëri prej tyre kishte rezultuar pozitiv me variantin shumë të transmetueshëm Omicron.

Agjencia tha se 187,800 njerëz ishin duke u “izoluar dhe trajtuar” pasi simptoma e temperaturës me origjinë të paidentifikuar u përhap në vend që nga fundi i prillit. Agjencia e lajmeve nuk specifikoi se sa prej tyre kishin rezultuar pozitivë për Covid-19.

Ekspertët besojnë se asnjë - ose shumë pak - nga 26 milionë njerëzit e vendit nuk janë vaksinuar dhe i frikësohen rritjes së shpejtë të rasteve pasi shërbimet shëndetësore do ta kenë të pamundur të përballen me to.

Shihet për herë të parë vrima e zezë supermasive në qendër të Rrugës së Qumështit

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Një imazh i vrimës së zezë supermasive në zemër të Rrugës së Qumështit është kapur, duke dhënë kështu pamjen e parë të drejtpërdrejtë të "gjigantit të butë" në qendër të galaktikës sonë.

Vetë vrima e zezë, e njohur si Shigjetari A*, nuk mund të shihet sepse asnjë dritë apo lëndë nuk mund t'i shpëtojë kapjes së saj gravitacionale. Por hija e saj gjurmohet nga një unazë e ndezur dhe e turbullt drite. Imazhi u kap nga teleskopi Event Horizon (EHT), një rrjet prej tetë radioteleskopësh.

Prof. Sera Markoff, një astrofizikane në Universitetin e Amsterdamit tha: "Vrima e zezë e Rrugës së Qumështit ishte objektivi ynë kryesor, është vrima jonë më e afërt e zezë supermasive dhe kjo është arsyeja pse ne vendosëm ta bëjmë këtë gjë në radhë të parë. Ka qenë një kërkim 100-vjeçar për këto gjëra dhe kështu, shkencërisht, është një punë e madhe.”

Shkencëtarët rritin me sukses bimë në tokën e hënës për herë të parë

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Tyler Jones/AP

Për herë të parë, shkencëtarët kanë rritur bimë në një tokë nga hëna e mbledhur nga astronautët e NASA-s. Studiuesit nuk e kishin idenë nëse do të mbinte diçka në papastërtinë e ashpër të hënës dhe donin të shihnin nëse mund të përdorej për të rritur ushqim. Rezultatet i mahnitën ata.

Një studente në Nigeri u rrah për vdekje për 'blasfemi'

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Graeme Robertson/The Guardian

Një studente në Nigeri u rrah për vdekje dhe u dogj nga kolegët e saj, të cilët e akuzuan për postimin e deklaratave “blasfemuese” (veprime ofenduese për Perëndinë ose gjëra të shenjta) në një grup në WhatsApp, kanë thënë dy dëshmitarë.

Dy të dyshuar u arrestuan në lidhje me vrasjen e studentes, e cila u identifikua si Deborah Samuel. “Ka një grup WhatsApp që përdoret nga studentët, dhe një student musliman postoi një artikull islamik. Ajo e kritikoi postimin,” tha një nga dëshmitarët.

Nigeria është e ndarë në një jug kryesisht të krishterë dhe muslimanë kryesisht në veri. Incidente të tilla janë shumë të rralla. Në vitin 2007, nxënësit muslimanë në një shkollë të mesme rrahën për vdekje një mësuese pasi e akuzuan për përdhosje të Kuranit.

Na jepni një nip/mbesë ose 650,000 dollarë, thonë çifti indian që padit djalin

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë
Foto: Indranil Mukherjee/AFP/Getty Images

Një çift indian po e çon djalin në gjykatë duke kërkuar që ai dhe gruaja e tij ose të kenë një nip/mbesë brenda një viti ose t’u japin afërsisht 650,000 dollarë. Sanjeev dhe Sadhana Prasad thonë se u kanë mbaruar kursimet e tyre duke rritur dhe arsimuar djalin dhe duke paguar për një martesë luksoze. Tani ata duan shpagim.

Kompensimi që ata kërkojnë – 50 milionë rupi (646,000 dollarë) – përfshin koston e martesës në një hotel me pesë yje, një makinë luksoze me vlerë 80,000 dollarë dhe pagesën për muajin e mjaltit të çiftit jashtë vendit, raportoi të enjten Times of India. Ose në të kundërt, duan një nip ose mbesë.

MOS I HUMBISNI