Social Buzz

Vrau të dashurin në vitin 1996: Gruaja burgoset 26 vite më vonë, nga një letër anonime!

Shkruar nga Anabel

4 Maj 2022

Vrau të dashurin në vitin 1996: Gruaja burgoset 26 vite më

Një grua që pretendoi se një hajdut hyri në banesën e saj në Kaliforni dhe vrau të dashurin, më shumë se dy dekada më parë, është akuzuar për vrasjen e ftohtë pasi një letër anonime iu dërgua hetuesve së fundmi, tha policia.

Jade Benning, e cila jetonte në Santa Ana në janar të vitit 1996, u tha policëve se një i dyshuar me ngjyrë hyri me forcë në apartamentin që ajo ndante me të dashurin e saj 22-vjeçar, Christopher Hervey, dhe goditi me thikë partnerin e saj disa herë gjatë një sulmi në orën 3 të mëngjesit, duke e vrarë atë.

Benning, gjithashtu 22-vjeçare në atë kohë, dha "deklarata të përgjithshme" për hetuesit në lidhje me vjedhjen e supozuar - gjatë së cilës fqinjët u thanë policëve se dëgjuan një debat të fortë brenda apartamentit për rreth 15 minuta.

Hetuesit vazhduan të punonin për çështjen, por nuk ishin në gjendje të bënin asnjë arrestim deri në marrjen e një letre anonime drejtuar policëve të Santa Ana në janar 2020 që implikonte Benning në vrasjen e ish-partnetit të saj, tha policia.

Benning, e cila u arrestua këtë javë në Austin, Teksas, u mor në paraburgim pas një hetimi të gjerë pasues, duke përfshirë edhe testime mjeko-ligjore. Liria e saj me kusht, kushton 1 milion dollarë.

Pesë vjet pasi dyshohet se vrau të dashurin e saj, Benning u transferua në Las Vegas në 2001 dhe më vonë në Austin.

Partneri i saj shte gjetur i vdekur me plagë të shumta në gjoks dhe në trup, megjithëse një armë nuk u gjet kurrë.

Burimi: NY Post

MOS I HUMBISNI