Kinema & TV

‘CODA’ shpallet ‘Filmi më i mirë’ në Oscars 2022

Shkruar nga Anabel

28 Mars 2022

‘CODA’ shpallet ‘Filmi më i mirë’ në

“CODA” – një film që ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën – u shpall fituesi i çmimit “Filmi më i mirë” në Oscars 2022.

Me regji dhe skenar të Sian Heder, "CODA" u nominua gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe “Skenarin më të mirë të përshtur”, ku edhe në këto çmime u shpall fitues.

Aktori Troy Kotsur bëri histori si aktori i parë (burrë) që fitonte një Oscar. Aktorja Marlee Matlin, e cila gjithashtu luan në “CODA”, ishte e para nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë që fitoi Oscar në vitin 1987 si “Aktorja më e mirë” për rolin e saj në “Children of a Lesser God”.

‘CODA’ shpallet ‘Filmi më i mirë’ në

Në qendër të filmit është një familje ku të dy prindërit (Troy Kotsur dhe Marlee Matlin) përpiqen të kuptojnë ëndrrat e vajzës adoleshente, Ruby (Emilia Jones) që dëshiron të bëhet këngëtare.

"CODA" (Child of Deaf Adults) është bazuar te filmi francez i vitit 2014, "La Famille Bélier".