Kinema & TV

Aktori bën histori me çmimin e fituar në Oscars

Shkruar nga Anabel

28 Mars 2022

Aktori bën histori me çmimin e fituar në Oscars

Troy Kotsur i filmit “CODA” është aktori i parë që nuk dëgjon (burrë) që fiton një Oscar. Ai u shpall fitues i çmimit “Aktori më i mirë në rol joprotagonist”.

Aktorja Marlee Matlin, e cila gjithashtu luan në “CODA”, ishte e para nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë që fitoi Oscar në vitin 1987 si “Aktorja më e mirë” për rolin e saj në “Children of a Lesser God”.

Aktori bën histori me çmimin e fituar në Oscars

Në “CODA” (Child of Deaf Adults), Kotsur luan rolin e Frank Rossi-t, një peshkatar i cili së bashku me gruan (Marlee Matlin) përpiqen të kuptojnë ëndrrat e vajzës adoleshente (Emilia Jones) që dëshiron të bëhet këngëtare.

Aktori bën histori me çmimin e fituar në Oscars

Kotsur ia kushtoi çmimin “komunitetit të njerëzve që nuk dëgjojnë, komunitetit Coda, komunitetit me aftësi të kufizuara. Ky është momenti ynë.”

Me regji të Sian Heder, "CODA" u nominua gjithashtu për “Filmin më të mirë” dhe “Skenarin më të mirë të përshtur”. Kotsur ka fituar një çmim BAFTA, Critics Choice Award, Film Independent Spirit Award, Gotham Award dhe SAG Award.

"CODA" është bazuar te filmi francez i vitit 2014, "La Famille Bélier".