Fashion News

Hermes, Chanel, Gucci, etj: Markat luksoze ndalojnë shitjet në Rusi

Shkruar nga Anabel

5 Mars 2022

Hermes, Chanel, Gucci, etj: Markat luksoze ndalojnë shitjet në Rusi

Shtëpitë e modës së lartë franceze kanë vendosur t'i bashkohen listës së gjatë të kompanive që kanë ndërprerë shitjet e tyre në Rusi.

Markat luksoze si:LVMH, Hermes, Kering dhe Chanel kanë vendosur që përkohësisht të mbyllin dyqanet e tyre në Rusi, në shenjë mbështetje për Ukrainën e cila prej 9 ditësh përballet me sulmin rus. 

Dyqanet e modës së lartë janë lënë jashtë sanksioneve të prezantuara nga qeveritë perëndimore, por shumë prej tyre e kanë patur të vështirë të vijojnë normalisht biznesin pas masave të ndërmarra nga Britania, Europa dhe SHBA.

Hermes, Chanel, Gucci, etj: Markat luksoze ndalojnë shitjet në Rusi

Kreu i çantave të luksit Hermes dhe ai i Swiss Cartier, ishin ndër të parët që njoftuan për pezullimin e bizneseve të tyre në Rusi.

LVMH, që ka në portofolin e tij marka si Christian Dior, Givenchy, Bulgari, etj do të mbyllë rreth 124 butiqe në të gjithë vendin duke nisur nga dita e diel. 

Chanel vendosi gjithashtu të njoftojë përmes një statusi në LinkedIn se nisur nga situata aktuale dhe pasiguria që shtohet ditë pas dite, do të mbyllë përkohësisht shitjet e saj në Rusi. Të njëjtin vendim e mori edhe Kering që është shtëpia e Gucci dhe Saint Laurent. Me 2 dyqane në Rusi dhe rreth 180 punonjës vendosi të ndërpresë shitjet si pasojë "e shqetësimit në rritje për situatën aktuale në Europë".

Burimi: BBC