Bota

Bota në një javë: 20 fotografitë më domethënëse

Shkruar nga Anabel

26 Shkurt 2022

Bota në një javë: 20 fotografitë më

Pushtimi rus i Ukrainës, ceremonia e mbylljes së Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin, zjarret në Argjentinë dhe protesta: Ja si u duk bota në një javë.

Kiev, Ukrainë
Natali Sevriukova duke qarë pranë shtëpisë së saj pas një sulmi me raketa në qytetin e Kievit.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Emilio Morenatti/AP

Kiev, Ukrainë
Ushtarët e gardës kombëtare të Ukrainës zënë pozicione në qendër të Kievit.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Gleb Garanich/Reuters

Mariupol, Ukrainë
Tymi ngrihet nga një bazë e mbrojtjes ajrore si pasojë e një sulmi rus në Mariupol.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Evgeniy Maloletka/AP

Shën Petersburg, Rusi
Oficerët e policisë arrestojnë demonstruesit gjatë një proteste kundër luftës në Shën Petersburg.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Anton Vaganov/Reuters

Prudentopolis, Brazil
Komuniteti ukrainas në Amerikën Latine merr pjesë në një demonstratë në mbështetje të Ukrainës.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Pilar Olivares/Reuters

Moskë, Rusi
Mbështetësit e partisë komuniste me flamuj të kuq dhe një portret të themeluesit sovjetik Vladimir Lenin marrin pjesë në festimet kombëtare të Mbrojtësit të Ditës së Atdheut në Sheshin e Revolucionit në Moskë.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Alexander Zemlianichenko/AP

Pekin, Kinë
Flamuri kombëtar i Kinës ngrihet gjatë ceremonisë së mbylljes së Lojërave Olimpike Dimërore 2022 në stadiumin e Pekinit.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Kim Hong-Ji/Reuters

Pekin, Kinë
Punonjësit me veshje mbrojtëse pushojnë pasi ndihmuan udhëtarët në aeroportin ndërkombëtar të kryeqytetit të Pekinit pas Lojërave Olimpike Dimërore 2022.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Alessandra Tarantino/AP

La Palma, Spanjë
Një shtëpi e mbuluar nga hiri rreth dy muaj pas përfundimit të aktivitetit vullkanik në La Palma. Vullkani Cumbre Vieja shpërtheu nga 19 shtatori deri më 13 dhjetor 2021.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Elvira Urquijo Á/EPA

Pedara, Siçili
Hiri vullkanik ngjitet nga krateri i vullkanit të malit Etna.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Salvatore Allegra/AP

Portstewart, Irlanda e Veriut
Njerëzit ecin nëpër shkumën e detit në plazh si pasojë e stuhisë Franklin në Portstewart.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Charles McQuillan/Getty Images

Tadcaster, Angli
Njerëzit fillojnë të pastrojnë pas përmbytjeve të shkaktuara nga lumi Wharfe.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Danny Lawson/PA

Kabul, Afganistan
Soda Najhand, një e diplomuar në shkollë të mesme, jep një orë mësimi falas për fëmijët që punojnë si shitës ambulantë në Kabul. Shumë prej këtyre fëmijëve punojnë dhe u është mohuar arsimimi për shkak të vështirësive financiare.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: EPA

Corrientes, Argjentinë
Zjarrfikësit kontrollojnë një zjarr në një fushë. Pothuajse 800,000 hektarë janë dëmtuar nga zjarret që kanë shkatërruar më shumë se 9% të provincës Corrientes.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Juan Mabromata/AFP/Getty Images

Katmandu, Nepal
Oficerët e policisë mbulohen ndërkohë që protestuesit të cilët kundërshtojnë një grant të propozuar prej 500 miliardë dollarësh për Nepalin, hedhin gurë jashtë parlamentit në Katmandu.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Niranjan Shrestha/AP

Beita, Bregu Perëndimor
Një protestues palestinez përdor hedh gur ndaj forcave izraelite, pas një demonstrate kundër vendbanimeve në fshatin Beita në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Ronaldo Schemidt/AFP/Getty Images

Kiev, Ukrainë
Njerëzit pushojnë në metronë e Kievit, duke e përdorur atë si një strehë për bomba.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Emilio Morenatti/AP

Bunia, Republika Demokratike e Kongos
Njerëzit e zhvendosur nga konflikti presin ardhjen e nënsekretarit të përgjithshëm të OKB-së për operacionet e paqes, Jean-Pierre Lacroix, në Bunia.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Moses Sawasawa/AP

Pardubice, Republika Çeke
Njerëzit të veshur me kostume tradicionale të folklorit çek parakalojnë nëpër fshatin Blatno gjatë festimeve tradicionale të karnavaleve.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Michal ?í?ek/AFP/Getty Images

Milano, Itali
Një modele prezanton një veshje nga koleksioni Moschino vjeshtë/dimër 22/3 gjatë javës së modës në Milano.

Bota në një javë: 20 fotografitë më
Foto: Alessandro Garofalo/Reuters

Artikuj të rekomanduar:

Burimi: Guardian