Bota

Videoja e një ukrainasi që përpiqet të ndalojë ushtrinë ruse bëhet virale

Shkruar nga Anabel

26 Shkurt 2022

Videoja e një ukrainasi që përpiqet të ndalojë

Një video e cila me sa duket tregon një burrë ukrainas duke u përpjekur të bllokojë një autokolonë ushtarake ruse është bërë virale në internet, ku disa e kanë krahasuar me "njeriun e tankeve" të sheshit Tiananmen.

Klipi prej 30 sekondash, i shpërndarë nga gazeta ukrainase HB, tregon një burrë që qëndron përballë atyre që duken të jenë automjete ushtarake. Ai përpiqet të bllokojë përparimin e tyre.

Videoja u krahasua me foton e një burri të paidentifikuar që qëndron i vetëm para katër tankeve kineze në sheshin Tiananmen të Pekinit më 5 qershor 1989.

Videoja e një ukrainasi që përpiqet të ndalojë

Fotoja, e shkrepur nga Jeff Widener pasi qeveria kineze bllokoi brutalisht protestat pro-demokracisë, është bërë simbol kundër censurës dhe është vlerësuar nga Times si një nga 100 fotot më me ndikim të të gjitha kohërave.