Bota

Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron: 'Na pret një natë e vështirë'

Shkruar nga Anabel

25 Shkurt 2022

Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron: 'Na pret një natë e

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko tha se trupat rusë "janë shumë pranë kryeqytetit", duke paralajmëruar "një natë të vështirë" për qytetin.

"Situata tani është mjaft kërcënuese për Kievin, pa e ekzagjeruar fare. Nata dhe mëngjesi do të jenë të vështira.Grupet e sabotazhit po neutralizojnë ushtrinë. Urat janë në mbrojtje dhe kryeqyteti është në kontrroll të veçantë."- u shpreh Klitschko.

Ai shtoi se spitalet në kryeqytetin ukrainas janë duke operuar në kohë rekord siç gjendja e luftës e kërkon dhe se po bëhet gjithçka për mbrojtjen e Ukrainës.

Ndërkohë, CNN raporton se inteligjenca amerikane është e shqetësuar se Kievi mund të bjerë në kontrrollin rus brenda pak ditësh.

SHBA premton të sigurojë ndihmë për Ukrainën, por ende "po punohet për mënyrën se si do të arrihet kjo siguri".

"Ne jemi shumë të përfshirë në gjithë këtë dhe po bëjmë përpjekje që t'i ndihmojmë sa më shumë të mundemi."- u shpreh Kirby gjatë një deklarate për shtyp në Pentagon.

Burimi: CNN