Bota

‘Ne nuk e duam këtë’: Reagimi i rusëve ndaj vendimit të Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën

Shkruar nga Anabel

24 Shkurt 2022

‘Ne nuk e duam këtë’: Reagimi i rusëve ndaj vendimit

Sondazhet e fundit dhe reagimet publike të emrave të njohur në Rusi tregojnë se një pjesë e mirë nuk pajtohet me vendimin e presidentit Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën.

“Jam i turpëruar për vendin tim. Të jem i sinqertë me ju, jam pa fjalë. Lufta është gjithmonë e frikshme. Ne nuk e duam këtë”, tha për Guardian Nikita Golubev, një mësues 30-vjeçar. "Pse po e bëjmë këtë?" shtoi ai, duke shprehur një ndjenjë zemërimi dhe dëshpërimi.

Të martën, Yuri Dudt, një nga personalitetet më të njohura të medias ruse, tha se "nuk votoi për këtë regjim" dhe nevojën për një perandori dhe u ndje i turpëruar, në një postim që mori pothuajse një milion pëlqime në 24 orë.

Një sondazh nga Qendra e Pavarur Levada, i publikuar të enjten, tregoi se vetëm 45% e rusëve ishin në favor të njohjes nga Rusia për dy republikat e vetëshpallura në Donbas, vendim që parapriu ngjarjet dramatike të mëngjesit të së enjtes.

“Nuk mendoja se Putini do të ishte i gatshëm të shkonte deri në fund. Si mund ta bombardojmë Ukrainën? Vendet tona kanë mosmarrëveshjet e tyre, por kjo nuk është mënyra për t'i zgjidhur ato," tha Muscovite Ksenia.

Elita kulturore dhe sportive e Rusisë, zakonisht fort pas Putinit dhe shpesh e thirrur nga presidenti gjatë fushatave zgjedhore për të mbledhur mbështetjen e popullit, shprehu gjithashtu shqetësimet për pushtimin. Valery Meladze, një nga këngëtarët më të dashur të vendit, postoi një video emocionuese në të cilën "i lutej" Rusisë të ndalonte luftën. “Sot ndodhi diçka që nuk duhej të kishte ndodhur kurrë. Historia do të gjykojë këto ngjarjeve. Por sot, ju lutem, ndaloni luftën.”

Po kështu, futbollisti rus Fyodor Smolov postoi në profilin e tij në Instagram: “Jo luftë!!!”

Në televizionin shtetëror rus, pushtimi u raportua si një mision mbrojtës që synonte ruajtjen e jetëve ruse.

A do të reagojnë rusët? Në një vend ku një protestë e vetme mund të të çojë në burg, mbetet e paqartë se deri në çfarë mase rusët do të jenë në gjendje dhe të gatshëm të dalin në rrugë kundër konfliktit të përgjakshëm. Një prani e dukshme e policisë u pa në Sheshin e Kuq dhe Sheshin Pushkin, vende të njohura për organizimin e protestave.

Megjithatë, duke ndjerë se një kundërvënie e vërtetë në shkallë të gjerë kundër luftës mund të ishte basti më i mirë i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, presidenti i Ukrainës, të enjten në mëngjes u kërkoi rusëve të flisnin. “Nëse autoritetet ruse nuk duan të ulen me ne për të diskutuar paqen, ndoshta ata do të ulen me ju.”

Artikuj të rekomanduar:

Çfarë ka Rusia me Ukrainën? Shpjegimi për konfliktin e gjatë e të ndërlikuar

Pushtimi i Ukrainës: Krerët botërorë kundër Putin

Rusia pushton Ukrainën: 40 viktima, kaos dhe dhjetra të zhdukur

Burimi: Guardian