Bota

News in minutes: What is happening in the world

Shkruar nga Anabel

26 Janar 2022

News in minutes: What is happening in the world

Pfizer / BioNTech launches testing for new vaccine against Omicron variant

News in minutes: What is happening in the world

Covid-19 vaccine manufacturers Pfizer and BioNTech have begun clinical trials of a new version based on the Omicron variant.

The study will recruit about 1,400 healthy American adults aged 18-55 to help assess whether or not specific vaccine-specific vaccines are needed.

The researchers will use the results to compare the safety, tolerability and potency of the new Covid-19 vaccine.

Omicron survives much longer in plastics and leather than previous variants, new study reveals

News in minutes: What is happening in the world

Varianti Omicron mund të mbijetojë më gjatë në sipërfaqet plastike dhe lëkurën e njeriut sesa shtamet e mëparshme të virusit, ka zbuluar një studim i ri nga shkencëtarët japonezë.

Studimi i një ekipi nga Universiteti i Mjekësisë Prefekturale në Kioto, i cili ende nuk është rishikuar nga ekspertët e tjerë, zbuloi se variantet mbijetuan shumë më gjatë pas një sërë testesh laboratorike.

Ata arritën në përfundimin aftësia e Omicron për të mbetur infektues mund ta ketë ndihmuar atë të zëvendësojë variantin Delta si varianti dominues dhe të përhapet më shpejt.

Gruaja padit kompaninë ajrore që i kërkoi të zbriste nga avioni, pasi kishte hequr maskën për të pirë ujë

News in minutes: What is happening in the world

Një grua 68-vjeçare ka paditur një kompani ajrore pasi iu kërkua të zbriste nga fluturimi i saj sepse hoqi maskën për të pirë pak ujë.

Medora Clai Reading mori masa kundër Southwest Airlines Co duke e paditur me 8.8 milionë euro të martën.

Sipas Reading, një stjuardesë armiqësore i kërkoi që ajo të mbante maskën pavarësisht problemeve mjekësore që përfshijnë një problem me zemrën dhe sheqer të ulët në gjak, prandaj gruas i duhet të qëndrojë e hidratuar.

Kristiva Heuser, avokatja e saj, e konsideroi sjelljen e kompanisë ajrore "armiqësore dhe abuzive" që pasqyroi një "çmenduri të Covid" që nuk duhet të anashkalojë ligjet federale që mbrojnë njerëzit me aftësi të kufizuara mjekësore.

Roberto Saviano do të dalë në gjyq i akuzuar për shpifje

News in minutes: What is happening in the world

Roberto Saviano ka thënë se është ndjerë i detyruar të flasë kundër politikave anti-emigruese, ndërkohë që do të përballet me një gjyq për shpifje në lidhje me komentet që akuzojnë liderët e ekstremit të djathtë të Italisë për mungesë dhembshurie ndaj njerëzve që vdesin në det.

Saviano, autori i “Gomorrah”, për të cilin ai u infiltrua te mafia dhe sot qëndron i fshehur prej mafiozëve që nga viti 2006 - do të dalë në gjyq më vonë këtë vit për shkak se e quajti drejtuesen e partisë Brothers of Italy, Giorgia Meloni, "bastarde" pasi ajo tha se anijet e OJQ-ve që kishin tentuar të shpëtonin refugjatët duhej të fundoseshin.

Her move came after Saviono was asked on the political show Piazzapulita for a comment on the death of a six-month-old baby from Guinea following the tragic sinking of a ship in the Mediterranean. Including in his speech the leader of the far-right Northern League, Matteo Salvini, who as interior minister introduced a decree imposing fines of up to 50,000 euros on NGO ships rescuing refugees, Saviano said: "I I just want to tell Meloni and Salvini, bastards! How can you? ”

Meloni, who had said: "We must repatriate the migrants to their countries and then sink the boats that escaped" - sued Saviano for defamation and a judge in Rome ruled that the writer should be tried.

MOS I HUMBISNI