Celebrity

Ndërron jetë ikona e modës, André Leon Talley

Shkruar nga Anabel

19 Janar 2022

Ndërron jetë ikona e modës, André Leon Talley

André Leon Talley, ish-drejtori artistik i Vogue, ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare. Sipas TMZ, Talley është ndarë nga jeta në një spital të New York-ut, si pasojë e një sëmundjeje të rëndë. 

Figura e tij ishte shumë e rëndësishme në botën e modës. Në një karrierë që zgjati thuajse 6 dekada, Andre përdori talentin, pozicionin dhe punën e tij për t'u shndërruar në kampinonin e diversitetit nëpër pasarela dhe pas tyre në këtë industri. 

"Mirupafshim i dashuri Andre, askush s'e pa botën në një formë kaq glamoroze sa e shihje ti. Askush s'ishte aq i madh dhe me shpirt të gjerë sa ishe ti."- shkruan dizajnerja dhe mikesha e tij e ngushtë Diane von Furstenberg.

Karriera e tij nisi nga një intership me ish-redaktoren e Vogue Diana Vreeland në  Metropolitan Museum of Art në 974. Kjo e fundit e mahnitur nga talenti dhe aftësia e tij, do ta ndihmonte duke i dhënë kështu kontaktet e saj për të nisur punë brenda kësaj industrie. Emri i tij do të arrinte kulmin e njohjes pas punës në US Vogue, ku u bë drejtuesi i lajmeve të revistës e më pas drejtori artistik deri në 1995-ën, kur u  largua. 

Ndërron jetë ikona e modës, André Leon Talley

Miqësia dhe punë e gjatë me Anna Wintour zënë një peshë shumë të rëndësishme në kujtimet dhe rrëfimin e jetës së tij. Në 2008-ën, Talley u bë këshilluesi i modës për familjen Obama, ku kujdesej për veshjet e ish-Zonjës së Parë. 

Ai kurrë nuk e definoi orientimin e tij seksuale dhe shpesh i drejtohej vetes si "fluid". Publiku nuk mësoi kurrë për asnjë marrëdhënie dhe në lidhje me këtë, Andre tha se diçka të tillë ja "atribuon abuzimeve që ka marrë në fëmijëri."

Në dy librat e tij me kujtime ai tregon sesi karriera, puna, dhe miqësia me dizajnerat më të njohur në industrinë e modës "do ta shpëtonin" nga gjithçka tjetër. 

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI