Bota

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

14 Janar 2022

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sipas OBSH-së, Omicron është zyrtarisht më i butë se Delta

Tedros Ghebreyesus, kreu i OBSH-së, tha se Omicron, varianti që po mbizotëron më shumë aktualisht në botë, është më i butë se Delta, por kjo s'do të thotë se nuk është i rrezikshëm, veçanërisht për ata që s'janë të vaksinuar.

Sipas tij shkalla e rasteve me fatalitete mbetet e qëndrueshme dhe mund të reduktohet duke vaksinuar më shumë njerëz duke shtuar se të pavaksinuarit përbëjnë një pjesë të madhe të të shtruarëve në spital në të gjithë botën.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

I nxehti australian: Temperatura në shifra rekord

Ndërkohë që Europa është mbërthyer nga i ftohti, Australia ka raportuar se temperatura në brigjet e vendit ka arritur në 50.7 gradë Celsius, duke barazuar rekordin e vitit 1962.

Kjo temperaturë e lartë është raportuar në Onslou të Australisë Perëndimore, ndërsa ajo e viteve më parë ishte regjistruar në jug të Australisë.

Onslou dhe rajonet përreth, mund të regjistrojnë temperatura rekorde sërish, pasi moti pritet të jetë edhe më i nxehtë të premten. Gjatë muajit të shkuar, Australia Perëndimore është përballur me zjarre të mëdha dhe si pasojë e tyre janë djegur mbi 6000 hektarë tokë.

Valët e nxehtësisë janë duke u bërë çdo herë e më ekstreme për shkak të ndryshimeve klimatike, të nxitura nga vetë dora e njeriut. 

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Sipas ministrit gjerman, vaksinimi i detyrueshëm i jep fund pandemisë

Ministri i Shëndetësisë gjermane deklaroi se rruga më e sigurtë dhe më e shpejtë për t'i dhënë fund pandemisë është vaksinimi i detyrueshëm. 

Lauterbach, që gjithashtu është edhe mjek i kualifikuar, ka thënë se “me pjesën më të madhe të popullsisë të vaksinuar, ne mund të presim që të shmangim rastet serioze, ashtu sikurse variantet e reja të koronavirusit”.

Qeveria ka vendosur që të paktën 80% e popullsisë të jetë e vaksinuar me dy doza të vaksinës deri në fund të muajit. Ministri këmbënguli në idenë e tij duke thënë se vaksinimi i detyrueshëm do të ndihmonte njerëzit të mbroheshin kundër varianteve më të rrezikshme që mund të identifikohen.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Australia refuzon për herë të dytë vizën e tenistit 

Për të dytën herë radhazi, Australia i refuzon vizën tenistit Novak Djokovic, që do të thotë se ai nuk ka të drejtë të qëndrojë në atë vend i pavaksinuar.

34-vjeçari nga Serbia ka vendosur ta luftojë ligjërisht vendimin me qëllim qëndrimin në vend. Numri 1 i tenisit për burra kishte planifikuar të luante në Australian Open, që pritet të nisë ditën e hënë. Si pasojë e veprimit të kryer, tenistit mund t'i duhet të përballet edhe me një tjetër dënim: ndalimin e marrjes së vizës australiane për të paktën 3 vite.

Lajme në pak minuta: Çfarë po ndodh në botë

Burimi: BBC, CNN

MOS I HUMBISNI