$NOB

$ NOB composer for the series: From the hardest moment to the favorite scene

Shkruar nga Anabel

13 Janar 2022

$ NOB composer for the series: From the hardest moment to the favorite scene

Love, betrayal, disappointment, anxiety and violence were some of the topics that inspired the composer of the $ NOB series, Klodeta Buzi, who told Anabel about her experience in the series, the first thought she had when she read the script and the whole process of creating music.

"The $ NOB series is composed of 2 parts. The first was for the pilot in 2020, where I had read the script of the first 2 series and had to imagine what music would go into the episodes. Later, scripts for other episodes came to me. "I read the script as a book - one of those books that takes my breath away and I do not take it out of my hand until I have finished it," said Buzi, founder of the Hollywood Academy of Arts.

$ NOB composer for the series: From the hardest moment to the favorite scene

“Shumë karaktere po ndryshonin qasjen dhe po rriteshin nga episodi në episod dhe do më duhej që të ndërtoja diçka. U nisa si fillim të ndërtoja muzikë për emocionet që kishte në serial. Tema e dashurisë, tradhëtisë, zhgënjimit, ankthit, dhunës, etj. Ajo që më ndihmoi më shumë, ishte dhe takimi me Dalinën dhe Redin të cilët më dhanë të gjitha idetë kyçe që ata donin për muzikën që do i shoqëronte serialit të tyre. Këto ishin përpara se të mbaronin xhirimet dhe ku unë përgatita diçka tek rreth 40 tema të cilat i kaluam për t’i parë nëse do të funksionin apo jo.”

Më tej, shtoi: “Më pas, për çdo episod kemi bërë atë që quhet “Spotting” ku ose Dalina dhe Redi kalonin me mua të gjithë episodin për të më thënë se çfarë duhej të nënvizohej. Për shembull në një skenë me Xhesikës dhe Francin duhet të nënvizoja ndjesitë që Xhesika po përjetonte. Të gjitha fjalitë dhe sugjerimet e tyre ishin diamante të cilat duhej vetëm të përpunoheshin. Besoj se ato momente kanë qenë ku e kam ndjerë veten më të karikuar, pasi ata të dy e dinë shumë mirë se çfarë duan dhe çfarë emocioni duan të përcjellin. Unë kisha vetëm pyetjen: ‘Çfarë doni që të ndjejë publiku në këtë moment?’.”

Nuk është hera e parë që Klodeta Buzi bashkëpunon me Anabel Media. Në vitin 2017, ajo kompozoi për mini-serialin “Kemi Njëri-Tjetrin” dhe gjithashtu ka punuar për “Hostel by Anabel”, “Kosherja” dhe “Love Likes Tirana”. E pyetur se si është që të bashkëpunon me motrën, krijuesen dhe skenaristen, Dalina Buzi, ajo u shpreh: “Të them të drejtën si kompozitore e medias vizuale, unë me Dalinën kam bashkëpunuar vetëm. Nuk kemi qenë motra gjatë punës. Për mua ajo ka qenë krijuesja dhe unë isha e punësuara. E vështirë ka qenë për mua qasja me Nilor, pasi po prezantohesha si motra e saj dhe do më duhej që të dilja jashtë asaj korace në ambientin e punës. Praktikisht nuk doja që të mendonin “Ah e ka sjellë Dalina se e ka motër, dhe mbase nuk është aq e mirë sa na duhet për serialin.”

Sigurisht që ka patur dhe momente kur nuk kanë rënë dakord. “Nuk kanë asgjë personale me mua, ata thjesht e dinë se çfarë duhet të ketë një skenë dhe nëse nuk i pëlqen muzika që kam kompozuar për atë skenë, nuk do të thotë që muzika nuk është e mirë, por që ajo nuk i përshtatet imazhit që ata kanë, kështu më ngelej vetëm të gjeja atë çka ata kërkonin.”

A ka kompozitorja një skenë të preferuar? Po. “$NOB ka shumë skena dhe shumë muzikë, por e preferuara ime në fillim ka qenë pjesa e darkës që u shtrua në serinë e parë. Ka një muzikë tip lounge që shoqëron kamerat që vijnë nga sipër në tavolinën e shtruar në oborr. Kisha thuajse 16 vite që nuk kisha krijuar më muzikë lounge dhe house dhe kuptova që më kishte marrë malli shumë. Në fakt ajo çfarë ndodh shpeshherë është që kisha dy ose tre tema që mezi prisja t’i vendosja në film dhe më është dashur shumë durim derisa i erdhi momenti për t’u vendosur. Njëra është tema e mamit dhe Tesës - është një vepër me piano e ngadaltë që të merr frymën. Tjetra ka qenë jo kompozim, por adaptim i invencionit në re minor të Bach. Në fakt që kur lexova skenarin m’u kujtua ai invencion dhe shumica e kolonës zanore është ndërtuar në re minor prej atij invencioni, dhe më në fund ia gjeta vendin në momentin kur Paulini përballet me Tesën dhe Sarën në sallën e kuajve. Është momenti ku dukshëm dikush ka një informacion dhe një fuqi mbi tjetrin.”

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by $NOB (@snob_tvseries)

Ndërsa skena më e vështirë për t’u realizuar ka qenë skena kur Albani vraponte për t’u fshehur në pyll. “Kisha realizuar 2 tema të ndryshme të cilat ishin shumë të fuqishme, paçka se unë isha kënaqur duke vendosur pa fund perkusione dhe goditje të mëdha, dhe si përfundim shkrova dhe një tjetër, por përfundoi të kishte temën kryesore të serialit,” u shpreh kompozitorja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by $NOB (@snob_tvseries)

$NOB mbylli me sukses sezonin e parë dhe Buzi theksoi se ndihet krenare për gjithë punën e ekipit. “Unë jam krenare kur shoh se sa mirë u shkon karaktereve dhe emocioneve të tyre muzika. Jam krenare për punën e bërë dhe të them të drejtën nuk isha gati për këtë pushim - po më shijonte shumë puna e deritanishme. Krenare në fakt jam ndjerë kur për herë të parë kam parë emrin tek Top Channel - thuajse një sekondë. Këto gjërat e vogla që na impresionojnë,” përfundoi ajo.

Seriali, bashkë-prodhim i Anabel Entertainment dhe Nilor Film, u transmetua në Top Channel. Në $NOB.al mund t'i shihni të gjitha seritë me titra shqip dhe anglisht, pa asnjë ndërprerje publicitare.

MOS I HUMBISNI