Social Buzz

Ju s'do ta besoni që trendi aq i dashur për shqiptarët dikur, është sërish në modë

Shkruar nga Anabel

4 Dhjetor 2021

Ju s'do ta besoni që trendi aq i dashur për shqiptarët

Mund të prisnim gjithçka, por jo që gati në 2022-shin të frutat artificiale të bëheshin sërish trend! Kështu siç e dëgjuat, banania, mollët dhe rrushi fallso që qëndronin dikur sipër frigoriferit a tryezës suaj si zbukuruese, janë sërish në modë! 

Për shumë kohë, ka mbizotëruar arredimi minimalist i shtëpisë, duke e bërë ambientin të duket thuajse bosh, por i pastër dhe estetikisht i bukur. Harrojeni për pak këtë qasje, sepse dekori maksimal është gati për t'i zënë vendin! Ngjyra, printe dhe forma të ndryshme do të mbizotërojnë tani e tutje brenda apartamenteve. 

Ju s'do ta besoni që trendi aq i dashur për shqiptarët

Si u kthyen sërish në modë frutat artificiale?

Të gjithë kanë reagim pozitiv ndaj ndjesisë që këto lloj objektesh të shkaktojnë. Trendi disa shekullor pati kulmin e tij mes viteve 1950-1960, veçanërisht pas Luftës së Dytë Botërore, kur ishin më të përballueshme dhe më interesante.

Në Japoni, ushqimet fallso vendosen në dritaret e restoranteve dhe mund të kushtojnë qindra dollarë që artizanët t'i bëjnë posaçerisht për bizneset. 

Ju s'do ta besoni që trendi aq i dashur për shqiptarët

Dizajnerët mendojnë se gjithnjë e më shumë konsumatorët po largohen nga minimalizmi për të zgjedhur gjëra që janë "të rehatshme", jo të kushtueshme, të thjeshta dhe që i japin energji tëë gëzueshme shtëpisë. Frutat dhe ushqimet artificiale, duket se i plotësojnë 100% të gjitha këto kushte.

Burimi: New York Times

MOS I HUMBISNI