Bota

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

3 Dhjetor 2021

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Omicron duket se mbart rrezik më të lartë të riinfektimit me Covid

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Varianti Omicron i Covid-19 duket se po riinfekton njerëzit tre herë më shumë se shtamet e mëparshme, kanë thënë ekspertët në Afrikën e Jugut, ndërkohë që zyrtarë të shëndetit publik dhe shkencëtarë nga e gjithë bota monitorojnë nga afër zhvillimet në vendin ku u identifikua për herë të parë.

Agjencia e BE-së për shëndetin publik paralajmëroi se Omicron mund të shkaktojë më shumë se gjysmën e të gjitha infeksioneve të reja Covid në Europë brenda disa muajve të ardhshëm. Vaksinat duket se ende ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjeve të rënda.

Sipas provave të reja të mbledhura në Afrikën e Jugut nga Instituti i tij Kombëtar për Sëmundjet Transmetuese (NICD), provat e fundit epidemiologjike sugjerojnë se Omicron mund t'i shmanget imunitetit dhe po shkakton riinfeksione me ritme tre herë më të mëparshme.

Lexoni edhe: Cilat janë simptomat e variantit Omicron?

Greta Thunberg dhe Angela Merkel triumfojnë në Women of Europe Awards

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Dy nga figurat publike më të njohura të Europës, aktivistja suedeze Greta Thunberg dhe kancelarja gjermane në largim Angela Merkel, fituan çmimet e sivjetme Women of Europe.

Çmimet nderojnë gratë që promovojnë idetë dhe vlerat europiane, si demokracia, përfshirja dhe diversiteti, përmes punës së tyre të përditshme.

Papa Françesku i kërkon Europës të rrëzojë "muret e frikës"

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Papa Françesku shkoi në Qipro të enjten, ku u bëri thirrje banorëve që "të mirëpresin dhe të integrojnë njëri-tjetrin", duke iu referuar debateve që kriza e emigrantëve ka shkaktuar në ishull.

Vendi ka thënë se po lufton për të përballuar një fluks emigrantësh, shumë prej të cilëve udhëtojnë me anije nga Lindja e Mesme. Papa, i cili e ka quajtur detin Mesdhe një "varrezë të madhe", ka bërë të mundur që 50 emigrantë të zhvendosen në Itali pas udhëtimit të tij këtë javë. Vatikani nuk e ka konfirmuar ende këtë plan.

Papa Françesku do të udhëtojë gjithashtu në Greqi gjatë udhëtimit pesë-ditor, duke përfshirë ishullin Lesbos, ku mijëra refugjatë jetojnë në kushte të mjerueshme në një kamp emigrantësh.

Kolumbia kap qindra tarantula dhe insekte të destinuara për në Gjermani

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Qindra merimanga dhe insekte të egra u kapën nga autoritetet kolumbiane të enjten, pasi do të transportoheshin kontrabandë në Europë, thanë zyrtarët.

Një deklaratë nga autoriteti mjedisor i Bogotas tha se të paktën 232 tarantula, 67 buburreca, nëntë vezë merimangash dhe një akrep me shtatë nga të vegjlit e tij u konfiskuan në aeroportin El Dorado të kryeqytetit. Insektet ishin vendosur në më shumë se 200 mbajtëse plastike të fshehura në valixhe, thuhet në deklaratë.

Dy shtetas gjermanë u arrestuan dhe do të ndiqen penalisht, thanë zyrtarët. Ata thanë se po i çonin në Gjermani për qëllime akademike, por nuk kishin leje për t'i mbledhur dhe transportuar.

Gjermania mund të bëjë të detyrueshëm vaksinimin

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Vaksinimi mund të bëhet i detyrueshëm në Gjermani nga shkurti, tha Angela Merkel, teksa njoftoi atë që pasardhësi i saj si kancelar, Olaf Scholz, e përshkroi si "një bllokim të të pavaksinuarve".

Teksa më shumë vende të BE-së konfirmuan raste të variantit Omicron, për të cilin agjencia shëndetësore BE-së tha se mund të përbënte më shumë se gjysmën e të gjitha infeksioneve në kontinent brenda muajve, Merkel e përshkroi situatën si "shumë serioze".

Facebook mund të paditet nga grupet e konsumatorëve, thotë këshilltari i gjykatës së BE-së

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Facebook mund të paditet nga grupet e konsumatorëve, thotë këshilltari i gjykatës së BE-së. Rasti filloi në vitin 2012 dhe është një nga disa problemet e privatësisë me të cilat përballet Facebook në Europë, ku rregullatorët kanë prezantuar legjislacionin për të frenuar fuqinë e të ashtuquajturve gjigantë të teknologjisë dhe për të siguruar më shumë transparencë.

"Shtetet anëtare mund të lejojnë shoqatat e mbrojtjes së konsumatorit të ndërmarrin veprime kundër shkeljeve të mbrojtjes së të dhënave personale," tha në një opinion Richard de la Tour, avokat i përgjithshëm në Gjykatën e Drejtësisë së Bashkimit Europian me qendër në Luksemburg.

Burimet: Euronews, Guardian, Reuters

MOS I HUMBISNI