Bota

Tragjedia në Bullgari: Shumica e viktimave, shqiptarë të Maqedonisë së Veriut; mes tyre edhe fëmijë

Shkruar nga Anabel

23 Nëntor 2021

Tragjedia në Bullgari: Shumica e viktimave, shqiptarë të

Të paktën 45 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, kanë humbur jetën pasi një autobus që transportonte kryesisht turistë nga Maqedonia e Veriut u përfshi nga flakët në një autostradë në Bullgari, disa orë para agimit të së martës.

Shtatë personat që u hodhën nga autobusi i djegur u dërguan në spitalin e Sofjes dhe janë në gjendje të qëndrueshme, tha stafi i spitalit. Ata kanë pësuar djegie dhe njëri ka thyer këmbën.

Ministri i brendshëm i përkohshëm, Bojko Rashkov, tha se trupat ishin "të grumbulluar brenda dhe janë djegur”. “Fotografia është e frikshme, e frikshme. Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë,” u tha ai gazetarëve në vend.

Shkaku i aksidentit është i paqartë, por autobusi mendohet se ka goditur një pengesë autostrade ose para ose pasi u përfshi nga flakët, thanë zyrtarët bullgarë. “Gabimi njerëzor i shoferit ose një mosfunksionim teknik janë dy versionet fillestare për aksidentin”, tha shefi i shërbimit hetimor bullgar Borislav Sarafov.

Aksidenti ndodhi në autostradën Struma rreth 45 km në perëndim të Sofjes rreth orës 2 të mëngjesit. Grupi i turistëve po ktheheshin në Shkup nga një udhëtim fundjave në Stamboll.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se pasagjerët ishin nga komunitete të ndryshme në Maqedoninë e Veriut. Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, tha se pasagjerët ishin nga komuniteti etnik shqiptar i Maqedonisë së Veriut.

MOS I HUMBISNI