Muzika

Lista e plotë e fituesve të American Music Awards

Shkruar nga Anabel

22 Nëntor 2021

Lista e plotë e fituesve të American Music Awards

Dje, më 21 nëntor, në Los Angeles u zhvillua American Music Awards, eventi i përvitshëm që njeh artistët, këngët, dhe grupet më të famshme të 2021-it. Këtë vit, ceremonia e AMAs i moderua nga Cardi B, e dyta pas Queen Latifah, e njohur ndryshe si reperja e parë femër në histori që ka drejtuar një event të tillë. 

Përtej veshjeve dhe gjithë çfarë ndodhi gjatë natës, peshën kryesore e kishin çmimet dhe emrat fitues. Cilët janë ata, i gjeni në listën më poshtë:


 Artisti i Vitit:

BTS 

Artisti i ri i vitit

Olivia Rodrigo

 Bashkëpunimi i vitit

Doja Cat ft. SZA "Kiss Me More" 

Kënga trend më e preferuar

Megan Thee Stallion "Body" 

Videoja muzikore më e preferuar

Lil Nas X "MONTERO (Call Me By Your Name)" 

Artisti i Preferuar Mashkull – Pop

Ed Sheeran 

Artistja e preferuar femër- Pop

Taylor Swift

Dyshja e preferuar (ose grupi)- Pop

BTS 

Albumi i preferuar- Pop 

Taylor Swift "evermore" 

Kënga e preferuar-Pop

BTS "Butter" 

Artisti i preferuar mashkull– Country

Luke Bryan 

Artistja e preferuar femër-- Country

Carrie Underëood 

Dyshja ose grupi i preferuar- Country

Dan + Shay 

Albumi i preferuar - Country

Gabby Barrett "Goldmine" 

Kënga e preferuar - Country

Gabby Barrett "The Good Ones" 

Artisti i preferuar mashkull - Hip Hop

Drake 

Artistja e preferuar femër- Hip Hop

Megan Thee Stallion 

Albumi i preferuar- Hip Hop

Megan Thee Stallion "Good News" 

Kënga e preferuar Hip Hop

Cardi B "Up"

Artisti i preferuar mashkull- R&B

The Weeknd 

Artistja e preferuar femër- R&B

Doja Cat 

Albumi i preferuar- R&B

Doja Cat "Planet Her" 

Kënga e preferuar R&B

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) "Leave The Door Open" 

Artisti i preferuar mashkull-Muzika Latine

Bad Bunny 

Artistja e preferuar femër- Muzika Latine

Becky G 

Dyshja/grupi i preferuar- Muzika Latine

Banda MS de Sergio Lizárraga 

Albumi i preferuar-Muzika Latin

Bad Bunny "EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO" 

Kënga e preferuar-Muzika Latine

Kali Uchis "telepatía"

Artisti i preferuar 

Artisti i preferuar- Rock

Machine Gun Kelly 

Artisti i preferuar - Frymëzues kontemporan (bashkëkohor):

Carrie Underwood 

Artisti i preferuar - Muzika elektronike

Marshmello 

Burimi: CNN

MOS I HUMBISNI