Diversitet

‘Burri im është gay dhe jam ok me këtë gjë’: Çifti tregon historinë e tyre unike

Shkruar nga Anabel

3 Nëntor 2021

‘Burri im është gay dhe jam ok me këtë

Dashuria ndodh të jetë e papritur dhe historia e familjes Embley-Nielson është një e tillë – një histori që nisi nga një takim i thjeshtë përshëndetës dhe u shndërrua në martesë me orientime të ndryshme seksuale, e cila ka frymëzuar njerëz në mbarë botën.

Matthew Nielson është një baba homoseksual, i cili është i martuar me Brynn Embley. Ata kanë bashkë 2 vajza, Guinevere dhe Amandine.

‘Burri im është gay dhe jam ok me këtë

Gjithçka filloi kur të dy e panë njëri-tjetrin gjatë një takimi mes miqsh. Ata ndjenë menjëherë një klik të menjëhershëm dhe vunë re se ndanin interesa të përbashkëta. Të dy treguan dashurinë për librat dhe Harry Potterin dhe të njëjtin mendim për çështje sociale.

Pas disa takimeve dhe aventurave argëtuese, Matthew vendosi që ishte koha t'i tregonte Brynn se ishte homoseksual. Çuditërisht, asaj nuk i interesonte – në fakt, ajo ishte e emocionuar kur mësoi se ai zgjodhi të kalonte kohë me të dhe orientimi seksual nuk kishte fare rëndësi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Embley-Nielsons (@gayprofessordad)

Edhe pse disa njerëz u lënduan dhe thanë se u ofenduan kur dëgjuan për marrëdhënien e tyre me orientim të ndryshëm seksual, miqtë dhe familja e pranuan dashurinë dhe lumturinë e tyre për njëri-tjetrin. Kishte njerëz që u frymëzuan prej dyshes.

“Të flasësh për seksualitetin është një pjesë e rëndësishme dhe kritike e jetës – është pjesë e asaj që jemi.”

Ashtu si shumica e marrëdhënieve, ata kanë pasur ulje-ngritje, disa situata zemërthyese, por dashuria ishte gjithmonë e pranishme dhe shkëndija mes tyre nuk u largua kurrë.

‘Burri im është gay dhe jam ok me këtë

Pas vetëm disa muajsh, Matthey dhe Brynn vendosën të martoheshin në Utah dhe kaluan muajin e mjaltit duke shijuar praninë e njëri-tjetrit! Ata filluan të pyesin veten nëse martesa do të funksiononte apo jo përsa i përket intimitetit dhe tërheqjes fizike. Megjithatë, kishte kimi në aspekte të tjera, si dashuria e përbashkët për udhëtimet dhe librat.

Çdo martesë ka të metat e veta. Disa nga miqtë e tyre kanë më shumë probleme se të tjerët - por gjëra më e rëndësishme për t'u mbajtur mend sipas tyre është se dashuria dhe respekti qëndron mbi të gjithçka dhe për sa kohë që ky aspekt është i pranishëm, gjithçka mund të kalojë.

‘Burri im është gay dhe jam ok me këtë

"Gjëja më e dashur që më ka thënë ndonjëherë Matthew është se ai nuk lodhet kurrë me mua, nga të gjithë njerëzit që ka njohur ndonjëherë - kjo lloj pajtueshmërie nuk ndodh çdo ditë."

Familja jeton në Michigan me 2 vajzat dhe kanë hapur një llogari në Instagram për ta bërë publike lidhjen e tyre.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Embley-Nielsons (@gayprofessordad)

MOS I HUMBISNI