Pushteti

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes fotove

Shkruar nga Anabel

26 Shtator 2021

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes

Në tetor të vitit 2018, kancelarja gjermane Angela Merkel njoftoi se mandati i katërt në detyrë do të ishte i fundit. Vendimi i saj shënoi herën e parë që nga vitit 1949 që një kancelar në detyrë nuk kandidon për t’u rizgjedhur.

E emëruar kancelare për herë të parë më 22 nëntor 2005, Merkel ka qenë në detyrë për aq kohë sa Helmut Kohl, udhëheqësi më jetëgjatë i Gjermanisë, i cili ishte në pushtet për pak më shumë se 16 vjet.

E përshkruar vazhdimisht si gruaja më e fuqishme në botë dhe udhëheqësja de facto e BE-së, Angela Merkel ishte udhëheqësja më e vlerësuar në nivel botëror, sipas një sondazhi të YouGov në gusht të këtij viti.

Që nga viti 2005, Merkel ka punuar me katër presidentë amerikanë dhe francezë, pesë kryeministra britanikë dhe tetë krerë të qeverive italiane. Ditën e sotme (e diel, 26 shtator) mbahen zgjedhjet e përgjithshme, pas të cilave Merkel do të tërhiqet nga detyra si kancelare.

Disa momente gjatë udhëheqjes së saj – sjellë përmes fotove

Angela Merkel hedh votën e saj në një qendër votimi në Berlin në zgjedhjet e vitit 2005

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Bernd Weissbrod/EPA

Merkel është betuar katër herë si kancelare gjermane: Nëntor 2005 (majtas lart); Tetor 2009 (lart djathtas); Dhjetor 2013 (poshtë majtas); dhe Mars 2018 (poshtë djathtas)

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: John MacDougall/AFP/Getty Images

Merkel në samitin e G8 në Heiligendamm, Gjermani, në 2007

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Chris Wattie/Reuters

Merkel e ulur midis Vladimir Putin dhe George W. Bush në samitin e G8 në Heiligendamm në 2007

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Ralph Orlowski/Getty Images

Gjestet e duarve të Merkelit, të fotografuara midis 2004 dhe 2021

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Reuters

Merkel në përurimin e Shtëpisë së Operës në Oslo në 2008

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Scanpix Norway/Reuters

Mbërritja në Këshillin Europian në Bruksel gjatë një samiti të udhëheqësve të BE-së në 2010

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Thierry Roge/Reuters

Merkel ka qenë e njohur për spektrin e saj të plotë të xhaketave

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Reuters

Festimi me ekipin kombëtar të futbollit pas fitores 4-0 kundër Portugalisë në Kupën e Botës në vitin 2014 në Brazil

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Action Press/Rex

Shukria Barakzai, një politikane afgane, bën një selfie me Merkel pas një forumi të dialogut të grave të G7 në Berlin, 2015

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Tobias Schwarz/AFP/Getty Images

Merkel dhe Barack Obama në malet Wetterstein gjatë një takimi të G7 në Gjermania, 2015

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Michael Kappeler/pool/EPA

Merkel bisedon me një grua të re gjatë një ceremonie mirëseardhjeje në kampin e refugjatëve Nizip pranë Gaziantep, Turqi, 2016

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Ümit Bekta?/Reuters

Duke festuar me birrë pas fjalimit të në festivalin popullor Trudering, Mynih, 2017

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Sebastian Widmann/Getty Images

Merkel rrotullon sytë teksa flet me Vladimir Putin në fillim të samitit të G20 në Hamburg, 2017

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: John MacDougall/AP

Merkel mbështetet teksa udhëheqësit botërorë rrethojnë Donald Trump në samitin e G7, në vitin 2018 në La Malbaie në Kanada

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Jesco Denzel/Bundesregierung/AFP/Getty Images

Pjesëmarrja në festivalin vjetor të operës Wagner, në Bayreuth, Gjermani

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Reuters

Merkel duke mbajtur 16 fjalimet si kancelare për Vitin e Ri 

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Reuters

Duke ndjekur udhëzimet për Covid-19, Merkel vendos një maskë në fytyrë gjatë një samiti mbi integrimin e emigrantëve në vitin 2020

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Fabrizio Bensch/Reuters

Merkel largohet pas një debati para zgjedhjeve kombëtare të 2021

Largimi i Angela Merkel: Udhëheqja e kancelares, sjellë përmes
Foto: Markus Schreiber/AP

MOS I HUMBISNI