Dieta

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i mbajnë në kuzhinën e tyre!

Shkruar nga Anabel

21 Shtator 2021

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

Kur keni diabet, gjëja më e rëndësishme për shëndetin është dieta. Shumë ushqime, si ëmbëlsirat e shpeshta, ju privohen, prandaj fokusi është kryesisht tek të ngrënit shëndetshëm.

Mjekja Martha McKittrick, thotë se synimi është të shtoni në dietën tuaj ushqime që ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak dhe ta ktheni gjithë këtë në një stil jetese. Këtu gjeni 11 ushqime të rekomanduara nga ekspertët pikërisht për këtë. 

1. Gjithë drithërat e plota: Mendoni për oriz kaf, quinoa, tërshërë, elb etj

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

2. Vezë

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

3. Patate të ëmbla

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

4. Peshk si salmon, sardele etj

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

5. "Të gjelbrat" si spinaq, lakër jeshile etj

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

6. Avocado

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

7. Fasule, qiqra

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

8. Kos grek

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

9. Berries: Manaferrat, luleshtrydhet, boronicat, mjedra

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

10. Arra

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

11. Kanellë

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i

Burimi: Men's Health