KORONAVIRUS

Ç’po ndodh? OBSH kritikon pabarazinë drastike në shpërndarjen e vaksinave

Shkruar nga Anabel

9 Shtator 2021

Ç’po ndodh? OBSH kritikon pabarazinë drastike në

Organizata Botërore e Shëndetit bëri thirrje që vendet të shmangin dhënien e dozave shtesë të vaksinave për Covid deri në fund të vitit, duke theksuar se miliona njerëz në mbarë botën ende nuk kanë marrë një dozë të vetme.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve:

“Unë nuk do të qëndroj i heshtur kur kompanitë dhe vendet që kontrollojnë furnizimin global të vaksinave mendojnë se të varfërit duhet të kënaqen me çfarë mbetet.”

Duke folur nga selia e OBSH-së në Gjenevë, Tedros u bëri thirrje vendeve të pasura dhe krijuesve të vaksinave që t’u japin përparësi marrjes së dozave të para për punonjësit e shëndetësisë dhe popullatat në rrezik në kombet më të varfra dhe jo dozave shtesë.

“Ne nuk duam të shohim përdorim të gjerë të dozave përforcuese për njerëzit e shëndetshëm të cilët janë plotësisht të vaksinuar.”

OBSH bëri thirrje muajin e kaluar për një moratorium mbi vaksinimin kundër Covid-19 deri në fund të shtatorit për të adresuar pabarazinë drastike në shpërndarjen e dozave midis kombeve të pasura dhe të varfra. Por Tedros pranoi të mërkurën se “kishte pasur pak ndryshime që atëherë. "Kështu që sot unë po bëj thirrje për një zgjatje të moratoriumit deri të paktën në fund të vitit," tha ai.

Vendet me të ardhura të larta kanë premtuar se do të dhuronin më shumë se një miliard doza për vendet më të varfra, tha ai - por më pak se 15% e këtyre dozave janë materializuar.

“Nuk duam më premtime. Ne duam vetëm vaksinat.”

Washington-i kundërshtoi thirrjen për moratorium, duke thënë se Joe Biden ka "një përgjegjësi për të bërë gjithçka që mundemi për të mbrojtur njerëzit në Shtetet e Bashkuara".

"Ne po i bëjmë të dyja, mendojmë se mund t'i bëjmë të dyja dhe do të vazhdojmë t'i bëjmë të dyja," tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Burimet: Associated Press, Guardian

MOS I HUMBISNI