Lëkura

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si mund ta trajtoni

Shkruar nga Anabel

24 Korrik 2021

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si

Keratosis pilaris, ndonjëherë e quajtur si "lëkura e pulës", është një gjendje e zakonshme e lëkurës që shkakton shfaqjen e disa gungave të vogla ose puçrrave. Këto gunga ose puçrra të vogla në të vërtetë janë qeliza të vdekura të lëkurës që mbyllin gjëndrat e qimeve dhe ndonjëherë shfaqen me ngjyrë të kuqe ose kafe. Keratosis pilaris zakonisht ndodh te krahët e sipërm, kofshët, faqet ose vithet. Nuk është ngjitëse dhe zakonisht nuk shkakton ndonjë shqetësim ose kruajtje.

Kjo gjendje përkeqësohet në muajt e dimrit kur lëkura ka tendencë të thahet dhe gjithashtu mund të përkeqësohet gjatë shtatzënisë.

Cilat janë simptomat e keratosis pilaris?

Simptoma më e dukshme e keratosis pilaris është pamja e saj. Simptoma të tjera përfshijnë:

- skuqje e lehtë e gungave
- kruajtje e lëkurës
- lëkurë e thatë

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si

Shkaqet

Kjo gjendje e lëkurës është rezultat i grumbullimit të keratinës, një proteinë e flokëve, te poret. Nëse keni keratosis pilaris, keratina e flokëve të trupit bllokohet te poret, duke bllokuar hapjen e gjëndrave të flokëve në rritje. Si rezultat, formohet një përplasje e vogël mbi vendin ku duhet të jetë floku.

Shkaku i saktë i grumbullimit të keratinës është i panjohur, por mjekët mendojnë se mund të shoqërohet me gjendje të lëkurës si dermatiti atopik dhe sëmundjet gjenetike.

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si

Trajtimet në shtëpi

- Bëni dush me ujë të ngrohtë dhe fërkojeni lëkurën me një sfungjer të butë
- Bëni scrub
- Vendosni krem hidratues
- Shmangni rrobat e ngushta

Trajtime dermatologjike

- mikrodermabrazion
- peels kimikë
- kremrat me retinol

Flisni paraprakisht me dermatologun/en për të përcaktuar efektet e mundshme anësore dhe për të gjetur një trajtim më të përshtatshëm për ju.

Burimet: WebMD, Healthline

MOS I HUMBISNI