Kuzhina

Mëkati më i madh që mund t'i bëni vetes: Të hani këto ushqime në darkë!

Shkruar nga Anabel

28 Maj 2021

Mëkati më i madh që mund t'i bëni vetes: Të hani

E dimë që ndonjëherë s'mund t'i rezitojmë urisë së darkës edhe pse jemi të vetëdijshëm që s'duhet ta bëjmë. Të gjithë e njohim atë momentin kur të hahet aq shumë sa gjëja e fundit që mendon është shtimi në peshë. Ok, ju ndjejmë, por nëse do ta bëni mëkatin të paktën mos e bëni me asnjë nga ushqimet më poshtë.

Ushqimet pikante

Këto ushqime kërkojnë shumë energji që të treten dhe gjatë gjumit ky proces vështirësohet edhe më. Bëjini një nder vetes dhe shmangeni barkun e fryrë! 

Çokollatat

Përshpejtojnë metabolizmin, kanë kafeine dhe mund t'ju lënë zgjuar.

Alkooli

Nëse s'doni të kaloni një natë të tmerrshme për shkak të gjumit që ndërpritet herë pas here.

Sufllaqe & Co

Për të mos u penduar dhe mallkuar veten të nesërmen. Të vështira për t'u tretur.

Brokoli

Përmban një lëndë (triptofan) që ndikon në mbajtjen zgjuar të trurit. Nëse s'doni të mendoni gjatë, lëreni brokolin për nesër.

Embëlsira

Përmbajnë sheqernat më të këqija që mund të merrni para se të flini.

Pijet me gaz

Përmbajnë aciditet, kafeine dhe sheqerna që ju pengojnë gjumin.

Burimi: Huffington Post

MOS I HUMBISNI