Kuzhina

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare të thjeshtë!

Shkruar nga Anabel

25 Maj 2021

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat e ëmbla, por jo shumë të ëmbla, kjo recetë është e duhura për ju! Më poshtë gjeni përbërësit për 1 person, por nëse doni të shtoni sasinë mjafton të dyfishoni, trefishoni përbërësit e kështu me radhë.

Përbërësit:

- 2 lugë miell 
- 3 lugë qumësht 
- 1 lugë sheqer
- 1/2 lugë çaji pluhur pjekje
- 1/4 lugë çaji ekstrakt vanilje
- 1 lugë limoni + pak lëkurë limoni (opsional)
- 1 vezë
- 1/2 lugë çaji fara "poppy" ose chia etj (opsionale)
- Gjalp për yndyrosje të tavës

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Hapi 1: Ngrohni paraprakisht furrën në rreth 176 gradë (350 Fahrenheit).

Hapi 2: Në një tas, bashkoni përbërësit e thatë.

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Hapi 3: Përzieni derisa të kombinohen plotësisht.

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Hapi 4: Në një tas të veçantë, bashkoni përbërësit e lagur. Përziejini mirë.

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Hapi 5: Shtoni ngadalë përbërësit e thatë në përbërësit e lagur. Përziejini vazhdimisht.

Hapi 6: Lyeni me gjalp një enë dhe vendosni brumin aty.

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Hapi 7: Lëreni të piqet për 15-20 minuta derisa një kruajtëse dhëmbësh të dalë e pastër.

Kur jeta ju jep limonë, provoni të bëni këtë kek fare

Burimi: Bustle

MOS I HUMBISNI