Shendet i Pergjithshem

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

Shkruar nga Anabel

1 Mars 2021

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

Migrena është një gjendje neurologjike që mund të shkaktojë simptoma të shumta. Shpesh karakterizohet nga dhimbje koke të forta. Simptomat mund të përfshijnë të përziera, të vjella, vështirësi në të folur, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zërit. Migrena shpesh zhvillohet në familje dhe prek të gjitha moshat. Dhimbjet e migrenës nuk janë dhimbje koke të thjeshta.

Metodat natyrale janë një mënyrë pa ilaçe për të zvogëluar simptomat e migrenës. Këto trajtime në shtëpi mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës, ose të paktën në uljen e ashpërsisë dhe kohëzgjatjes së tyre.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

Shënim: Migrena e rëndë mund të kërkojë trajtim me ilaçe pa recetë ose me recetë. Flisni paraprakisht me mjekun për një plan trajtimi që funksionon për ju.

1 – Dieta

Dieta luan një rol jetësor në parandalimin e migrenës. Shumë ushqime dhe pije janë shkaktarë të njohur të migrenës, të tilla si:
- ushqime me nitrate duke përfshirë hot dog, proshutë, sallam.
- djathtë që përmban tyramine, si feta, parmixhano
- alkooli, veçanërisht vera e kuqe
- ushqime që janë të ftohta
- ushqime të përpunuara
- turshitë
- frutat e thata
- nënprodukte të qumështit, si dhallë, salcë kosi apo kos.

Një sasi e vogël e kafeinës mund të lehtësojë dhimbjen e migrenës tek disa njerëz. Kafeina është gjithashtu në disa ilaçe për migrenën. Por, shumë kafeinë mund të shkaktojë migrenë.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

2 – Vaj i livandos

Nuhatja e vajit esencial të livandos mund të lehtësojë dhimbjen e migrenës. Sipas një hulumtimi të vitit 2012, njerëzit që nuhatën vaj livandoje gjatë një sulmi migrene për 15 minuta, përjetuan lehtësim më të shpejtë sesa të tjerët.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

3 – Akupresura

Akupresura është praktikë e ushtrimit të presionit me gishta dhe duar, në pika specifike në trup për të lehtësuar dhimbjen dhe simptomat e tjera. Akupresura është një terapi alternative e besueshme për njerëzit me dhimbje koke kronike dhe gjendje të tjera. Një studim i veçantë zbuloi se akupresura mund të ndihmojë në lehtësimin e të përzierave të lidhur me migrenën.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

4 – Vaj menteje

Mentoli në vajin e mentes mund të ndalojë shfaqjen e migrenës, sipas një studimi të vitit 2010. Studimi zbuloi se aplikimi i një solucioni mentol në ballë thëmpa rezultoi më efektiv për disa persona.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

5 – Xhenxhefili

Xhenxhefili është i njohur për të lehtësuar të përzierat e shkaktuara nga shumë gjendje, përfshirë migrenën.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

6 – Magnezi

Mungesa e magnezit është e lidhur me dhimbje koke dhe migrenë. Mund ta merrni magnezin si suplement ose duke përfshirë në dietën tuaj ushqime si: farat e susamit, fara luledielli, arra braziliane, vezë, qumësht, gjalpë kikiriku etj.

6 mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat e migrenës

Burimet: Healthline, WebMD