Udhetim

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në botë: Si renditet Shqipëria

Shkruar nga Anabel

8 Janar 2021

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
Ilustrim/Anabel

Indeksi i Pasaportave Henley, i cili mat periodikisht pasaportat më miqësore në botë dhe ato më pak miqësore, ka përpiluar listën e vitit 2021. Indeksi i vitit 2021 nuk merr parasysh kufizimet e përkohshme për shkak të koronavirusit.

Ne vendin e parë qëndron Japonia me 191 destinacione, e ndjekur nga Singapori. Koreja e Jugut dhe Gjermania renditen në vendin e tretë.

Pasaportat më të fuqishme të vitit 2021 janë:

1. Japonia (191 destinacione)
2. Singapori (190)
3. Koreja e Jugut, Gjermania (189)
4. Italia, Finlanda, Spanja, Luksemburgu (188)
5. Danimarka, Austria (187)
6. Suedia, Franca, Portugalia, Hollanda, Irlanda (186)
7. Zvicra, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Belgjika, Zelanda e Re (185)
8. Greqia, Malta, Republika Çeke, Australia (184)
9. Kanadaja (183)
10. Hungaria (181)

Pasaportat me më shumë kufizime janë:

103. Koreja e Veriut (39 destinacione)
104. Libia, Nepali (38)
105. Territoret palestineze (37)
106. Somalia, Jemeni (33)
107. Pakistani (32)
108. Siria (29)
109. Iraku (28)
110. Afganistani (26)

Shqipëria renditet në vendin e 52-të, me 114 destinacione. Në vijim gjeni vendet ku mund të udhëtoni lirisht, të ndara sipas rajoneve:

AZIA

1. Bangladesh*
2. Kamboxhia
3. Hong Kong (rajon i veçantë administrativ i Kinës)
4. Indonezi
5. Kirgistan*
6. Laos*
7. Makao (Kinë)
8. Malajzi
9. Maldive*
10. Nepal*
11. Singapor
12. Koreja e Jugut
13. Sri Lanka**
14. Timori Lindor*

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
HONG KONG

AFRIKA

1. Kepi i Gjelbërt*
2. Komoros*
3. Egjipt*
4. Gambia
5. Guinea*
6. Kenia*
7. Madagaskar*
8. Malavi*
9. Mauritania*
10. Mauritius*
11. Majoti
12. Mozambik*
13. Reunioni
14. Ruanda
15. Senegal*
16. Sejshell*
17. Somalia*
18. Tanzania*
19. Togo*
20. Uganda*
21. Zambia*
22. Zimbabve*

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
EGJIPT

OQEANIA

1. Ishujt Kuk
2. Polinezia franceze
3. Mikronezia
4. Kaledonia e Re
5. Niue
6. Ishujt Palau*
7. Samoa*
8. Tuvalu*

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
ISHUJT PALAU

EUROPA

1. Andorra
2. Austri
3. Bjellorusi
4. Belgjikë
5. Bosnjë-Hercegovina
6. Bullgari
7. Kroaci
8. Qipro
9. Republika Çeke
10. Danimarkë
11. Estoni
12. Ishujt Faroe
13. Finlandë
14. Francë
15. Gjermani
16. Greqi
17. Groenlandë
18. Hungari
19. Islandë
20. Itali
21. Kosovë
22. Letoni
23. Lihtenshtajni
24. Lituani
25. Luksemburg
26. Maltë
27. Moldavi
28. Monako
29. Mali i Zi
30. Hollandë
31. Maqedonia e Veriut
32. Norvegji
33. Poloni
34. Portugali
35. Rumani
36. San Marino
37. Serbi
38. Sllovaki
39. Slloveni
40. Spanjë
41. Suedi
42. Zvicër
43. Ukrainë
44. Vatikan

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
ITALI

KARAIBE

1. Antigua dhe Barbuda
2. Aruba
3. Barbados
4. Bonaire; St. Eustatius dhe Saba
5. Curacao
6. Dominica
7. Republika Dominikane
8. Antilet franceze
9. Haiti
10. Xhamajkë*
11. St. Maarten
12. St. Vincent dhe Grenadines
13. Trinidad dhe Tobago

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
KARAIBE

AMERIKA

1. Bolivi*
2. Brazil
3. Kili
4. Kolumbi
5. Ekuador
6. El Salvador
7. Guinea Franceze

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
BRAZIL

LINDJA E MESME

1. Armeni*
2. Gjerogji
3. Iran*
4. Izrael
5. Territori Palestinez
6. Turqi

Pasaportat më të mira dhe më të këqija në
IZRAEL

* - shtetet ku është e nevojshme viza aeroportuale tranzite; ** - shtetet ku nevojitet një vize elektronike, për të cilën aplikoni online në faqen e vizave të një vendi.

MOS I HUMBISNI