Kuzhina

Një listë me ushqime që do të jenë shumë, po shumë të famshme në 2021

Shkruar nga Anabel

27 Dhjetor 2020

Një listë me ushqime që do të jenë shumë, po

Përveç vaksinës së Covid-19, diçka tjetër që do t'ju bëjë të mendoni se 2021 është vit i mbarë, është lista e ushqimeve që do t'i lexoni më poshtë.

Nutricionistët kanë dalë në konkluzionin se ka një listë me superushqime që do të jenë kryefjala e 12 muajve të ardhshëm. Super ushqimet në gjuhën e tyre janë ushqime të shëndetshme, të pasura me antioksidantë, fibra dhe me shumë përfitime për shëndetin tonë. Lajmi tjetër i mirë? Nuk ka asgjë nga lista më poshtë që nuk e hani.

1.Ushqimet e fermentuara

Turshitë, kos, yogurt dhe çdo gjë tjetër brenda një kavanozi.Janë të pasura me probiotikë dhe e ndihmojnë shumë sistemin e tretjes. 

2. Boronicat

Nëse deri dje boronicat nuk gjendeshin brenda frigoriferit tuaj, kjo do të ndryshojë pas janarit. Janë të pasura me antioksidantë dhe fibra, prandaj mos i harroni!

3. Farat

Lloje të ndryshme farash s'duhet të mungojnë në raftet u ushqimeve sepse siç mund ta keni vënë re, fama e tyre do të jetë edhe më e madhe këtë vit. Janë një super mënyrë për t'i shtuar proteina dhe fibra vaktit tuaj.

4. Frutat ekzotike

Të pasura me potasium, antioksidantë dhe fibra. Miksojini dhe pini një lëng frutash për të pasur energji gjithë ditën!

5. Avokadot

Ka disa vite që avokadoja është në krye të listës së ushqimeve të famshme, por jo pa arsye. 

6. Spinaqi dhe çdo gjë tjetër jeshile

Shtojani spinaqin smoothie-it tuaj dhe mos ndani sallatrat! Janë dhe në modë, nëse ju duhej një tjetër arsye për t'u bindur. 

7. Frutat e thata

Në fakt, kanë qenë dhe do të jenë gjithnjë super-ushqim!

8. Salmoni

I pasur me proteina dhe Omega 3, salmoni është gjithnjë zgjedhje e mirë, por sigurohuni të jetë shumë i freskët.

Burimi: Cosmopolitan

MOS I HUMBISNI