Keshilla Arredimi

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë të duket si ai i një hoteli luksoz

Shkruar nga Anabel

22 Nëntor 2020

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

#1 ? Peshqirë të bardhë

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Në thuajse të gjithë hotelet e shtrenjta, nuk do të shihni asnjë çarçaf, peshqirë apo pantfola me ngjyra dhe dizajne të ndryshme. Zakonisht, rregulli është: Ngyra e bardhë. Kjo sepse e bardha është ngjyra më praktike. Edhe nëse lahet shpesh dhe në temperature të larta, ajo nuk zbehet, kështu që duket gjithnjë e freskët dhe e pastër.

Nëse nuk ju pëlqen e bardha, ju mund të zëvëndësoni peshqirët me një ngjyrë tjetër të vetme.

#2 ? Një tapet tualeti cilësor

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Një tapet i keq mund të prishë dhe tualetin më të mirë, prandaj gjeni një dizajn dhe material të përshtatshëm dhe cilësor.

#3 ? Pasqyra

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Një pasqyrë e madhe e bën hapësirën tuaj të duket më e madhe se sa është, thekson modelin e dhomës dhe për më tepër, është më lehtë të shohësh veten. Nëse nuk keni vend, mund të shihni për një pasqyrë të lëvizshme, që përshtatet.

#4 ? Koka e dushit

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Ju nuk keni nevojë të mbuloni muret me pllaka të shtrenjta ose të ndryshoni gjithçka në banjë. Hapësira do të duket krejtësisht e ndryshme edhe nëse përdorni kokën e duhur të dushit. Për më tepër është një investim që ia vlen.

#5 ? Dekorime të mira të dritares

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Fatkeqësisht, jo çdo banjo ka një pamje nga deti ose malet. Në këtë rast, ju mund të përdorni dritare jo-transparente, perde apo vazo me lule.

#6 ? Rregull dhe pastërti pranë lavamanit

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Organizoni gjithnjë lavamanin, si të ishit duke pritur miq.

#7 ? Drita e duhur

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Për komoditetin e vizitorëve, hotelet shpesh përdorin dritat kryesore dhe ato shtesë. Zona afër pasqyrës shpesh theksohet me dritë shtesë.

#8 ? Kushtojini rëndësi detajeve

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Edhe dhoma më e thjeshtë mund të duket e freskët dhe tërheqëse nëse shtoni disa detaje interesante, si qirinj aromatikë, vazo, petale apo zbukurime të tjera.

#9 ? Minimalizmi i lehtë

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Pronarët e hoteleve përpiqen të mos e mbingarkojnë dizajnin me shumë detaje dhe dekorime. Gjithçka duhet të jetë e bukur dhe e rehatshme.

Ju mund të zgjidhni mobilje të bardha, por detajet e vogla dhe dekorimet në hapësirë ??mund të jenë me ngjyra të ndryshme. Nëse keni një banjë të vogël dhe ndriçim të dobët, kjo është zgjidhja perfekte për ju. Ngjyra e bardhë e bën hapësirën më të madhe dhe më të ndritshme.

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

#10 ? Dizajni

12 këshilla për ta bërë tualetin e shtëpisë

Nëse e bardha po fillon t?ju duket e mërzitshme, mund të eksperimentoni me dizajne mermer, mozaikë etj. Një ide ndryshe do të ishte kombinimi me disa lloje pllakash në një banjë.

Burimi: Bright Side

MOS I HUMBISNI