Social Buzz

Mësuesja që helmoi qëllimisht fëmijët e kopshtit dhe mori dënimin maksimal

Shkruar nga Anabel

30 Shtator 2020

Mësuesja që helmoi qëllimisht fëmijët e kopshtit dhe
Foto ilustruese: Miss Trunchbull (Filmi: Matilda)

Një mësuese kopshti në Kinë u dënua me vdekje, pasi helmoi fëmijët me nitrite.

Wang Yun vendosi nitrite në gatimin për fëmijët dhe mësuesit e tjerë, më 27 mars të vitit 2019.

Mësuesja që helmoi qëllimisht fëmijët e kopshtit dhe

Guardian raportoi se pasi hëngrën mëngjesin, fëmijët dhe stafi filluan të kishin të vjella dhe t’ju binte të fikët. Një nga fëmijët, u sëmur për muaj me radhë dhe humbi jetën në janar. Gjithsej u sëmurën 25 fëmijë.

Gjykata e Popullit Jiaozuo në provincën Henan i quajti veprimet e Yun “të përçmuara” dhe “djallëzore”.

Thuhet se e gjitha u bë si një shenjë hakmarrjeje ndaj një mësueseje tjetër, me të cilën ajo kishte debatuar.

Deklarata e gjykatës për dënimin, tha gjithashtu se “metodat kriminale të Yun ishin jashtëzakonisht të këqija, me rrethana veçanërisht të rënda dhe se ajo duhej të dënohej ashpër në përputhje me ligjin".

CNN raportoi se në vitin 2017, Weng u kap duke u përpjekur të helmonte bashkëshortin e saj, pas një debati. Ajo e kishte vendosur lëndën kimike, në gotën ku ai pinte, gjë që i shkaktoi disa dëmtime të lehta.

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nitriti është toksik. Në sasi të larta, ai madje mund të ndalojë trupin nga marrja e duhur e oksigjenit.

Burimi: Insider, The Guardian

MOS I HUMBISNI