Art & Libra

Muzeu në Paris i refuzon hyrjen studentes për shkak të këtij fustani

Shkruar nga Anabel

10 Shtator 2020

Muzeu në Paris i refuzon hyrjen studentes për shkak të këtij

Një nga muzetë më të mëdhenj të Parisit, në galeritë e të cilit shfaqen disa nga nudot më të famshme në botë, u akuzua së fundmi për diskriminim dhe seksizëm pasi i refuzoi hyrjen një studenteje për shkak të fustanit.

Një zyrtar i zellshëm, sipas të cilit jeta nuk imiton artin, i tha studentes së letërsisë, emri i të cilës është Jeanne, se “rregullat janë rregulla” dhe e urdhëroi atë të mbulonte dekoltenë nëse dëshironte të hynte në Musée d’Orsay.

“Arrita te hyrja e muzeut, nuk pata kohë as të nxirrja biletën kur pamja e gjinjve të mi tronditi zyrtarin e ngarkuar për të kontrolluar rezervimet,” shkroi Jeanne në një letër të publikuar në Twitter, tashmë e përhapur gjerësisht nëpër rrjete sociale. “Nuk e dija se dekolteja ime ishte bërë shkak i gjithë kësaj drame,” tha ajo.

Jeanne përshkruan ndjenjën e turpit teksa gjithë stafi shihte dekoltenë e saj. “Unë pyeta se çfarë po ndodhte, por askush nuk u përgjigj. Ata shihnin gjinjtë e mi. Nuk po e kuptoja se çfarë po ndodhte,” shtoi ajo.

Në letër, ajo thekson se rrotull kishte edhe vajza të tjera, për shembull një prej tyre kishte zbuluar barkun përmes një bluze crop-top, por askush nuk i tha gjë.

Jeanne e përfundoi letrën duke thënë: “Unë nuk jam një turp. Standardet tuaja të dyfishta nuk duhet të jenë pengesë për qasjen time në kulturë dhe njohuri.”

Pas postimit të bërë viral, muzeu shkroi në Twitter se ishte vënë në dijeni të incidentit, për të cilin është “thellësisht i penduar”. Një zyrtar, telefonoi Jeanne për t’i kërkuar ndjesë.

Nuk është hera e parë që Musée d’Orsay – ku gjenden disa nga pikturat nudo më të famshme të të gjitha kohërave, si Origjina e Botës (Gustave Courbet), Olimpia (Édouard Manet) dhe Grand Nu (August Renoir) – diskutohet për situata të ngjashme. Në vitin 2016, Jonathan Jones shkroi në Guardian se stafi telefonoi policinë pasi një artiste u paraqit nudo pranë veprës së Manet. Deborah de Robertis, nga Luksemburgu, kaloi gati dy ditë në qeli përpara se një gjykatës të rrëzonte akuzën për sjellje të pahijshme në publik.

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI