Kuzhina

Ngjajnë si patate, por këto makarona të skuqura duhen provuar patjetër

Shkruar nga Anabel

6 Gusht 2020

Ngjajnë si patate, por këto makarona të skuqura duhen provuar

Me gjasë nuk e keni menduar ndonjëherë që të gatuani makaronat si patate, por i erdhi dita edhe kësaj recete të re. Në website-n La Cucina Italiana është publikuar së fundmi një recetë interesante.

Receta e makaronave të skuqura vjen në dy variente, e ëmbël ose e kripur. Përsa i përket llojit të makaronave, mund të zgjidhni lasagna ose scialatielli.

Përbërësit:
- 340 gramë scialatielli të freskëta
- 340 gramë lasagna
- vaj kikiriku
- sheqer pluhur/kripë

Për recetën e ëmbël: Thyeni fletët e lasagna dhe skuqini në vaj të nxehtë për afro 1 minutë. Prisni sa të fryhen pak dhe vendosini më pas në një pecetë kuzhine dhe shtoni sipër sheqerin pluhur. Shoqërojini me pak çokollatë.

Ngjajnë si patate, por këto makarona të skuqura duhen provuar

Ngjajnë si patate, por këto makarona të skuqura duhen provuar

Për recetën e kripur: Shtoni scialatielli në vaj të nxehtë për 2-3 minuta dhe vendosini më pas në një pecetë kuzhine. Sipër, shtoni kripë dhe shoqërojini me ketchup ose salca të tjera.

Ngjajnë si patate, por këto makarona të skuqura duhen provuar

MOS I HUMBISNI