TV Mania

Bledi Strakosha tregon si mësoi që kishte Covid-19 pa bërë tamponin: ' Është virus tinëzar'

Shkruar nga Anabel

31 Korrik 2020

Bledi Strakosha tregon si mësoi që kishte Covid-19 pa bërë

Pak ditë më parë, moderatori Bledi Strakosha konfirmoi përmes një postimi në Instagram se është i infektuar me Covid-19, por gjatë një interviste për Report Tv tha se nuk e ka bërë ende tamponin.

Aktualisht, edhe pse i karantinuar, gjendja shëndetësore e Strakoshës është e mirë dhe simptomat e sëmundjes kanë qenë mesatarisht të lehta.

"Simptomat e mia edhe për shkak të trajtimeve edhe të vëmendjes që kam marrë nga mjekët kanë bërë që simptomat të lehtësohen. Kisha një dhimbje fyti të tmerrshme që me zor arrija të kapërdihesha e jo më të ushqehesha. Përveç fytit kisha edhe rrufë. Temperatura më shkoi 37,5 jo shumë e lartë, por që tregonte që diçka nuk shkonte me trupin tim. Unë jam nga ata personat që shkoj menjëherë tek mjeku. Nëse ne shkojmë në spital që në simptomat e para edhe mjekëve ua bëjmë punën më të lehtë. Në ditët e para kam bërë një skaner. Unë jam identifikuar se jam me Covid-19  me skaner.

Unë nuk kam bërë tampon. Kam bërë një telefonatë tek 127 dhe po pres të bëj edhe një tampon. Skaneri zbuloi edhe që unë kisha marrë një dëmtim të lehtë të mushkërisë për shkak të koronavirusit. Është një virus tinëzar. Nuk e kupton në momentin e parë. Për sa i përket prindërve të mi që kur u hap pandemia unë nuk i kam takuar. Madje mamaja ime kishte ditëlindjen, po nuk e kemi festuar. Më vonë i kam marrë prindërit që të dalin sepse ata ishin komplet të izoluar. Kemi pirë një kafe në Dajt, por tashmë janë në shtëpi dhe janë mirë. Fatmirësisht nuk janë infektuar. Por u duhet bërë një tampon edhe atyre."- tregoi ai.

Gjatë fjalës së tij, Bledi u bëri thirrje të rinjve dhe jo vetëm të ndërgjegjësohen dhe të vendosin maska.

"Është e turpshme që të rinjtë nuk përdorin maska përgjithësisht, ndërsa të moshuarit që dalin nga shtëpia për të marrë pensionin ose kanë punë ata vendosin maska. Është e rëndësishme që maskën ta kemi të gjithë. Është një luftë që luftohet vetëm për ata që infektohen, por për t'ia dalë mbanë, për ta mposhtur duhet të luftojmë të gjithë. Virusi është i pranishëm."

Përveç tij, në fillim të kësaj jave edhe kryebashkiaku Veliaj njoftoi se është i infektuar me koronavirus, por në gjendje të mirë shëndetësore.

 

MOS I HUMBISNI