Beje Vete

Si të përgatisni në shtëpi pije detox

Shkruar nga Anabel

13 Korrik 2020

Si të përgatisni në shtëpi pije detox

Pijet detoks janë bashkim i frutave dhe perimeve të caktuara me ujë ose jo. Konsumimi i tyre ka efekt “pastrues” për mëlçinë dhe sistemin tretës. Pastrimi apo detoksi total konsiston në konsumin e vetëm  të tilla lëngjeve për disa ditë me rradhë, por sipas Institutit Kombëtar të Shëndetesisë në Amerikë, nuk ka ende prova konkrete që programet detoks largojnë në të vërtetë substancat e dëmshme nga trupi. Prandaj, sugjerohet të pihen në mëngjes ose përgjatë ditës, por duke u shoqëruar edhe me ushqime të tjera të shëndetshme. 

Përbërësit kryesorë për një pije detoksi janë:

Lakra jeshile - Jashtëzakonisht i ulët në kalori, anti-oksidues i fuqishëm me veti anti-inflamatore dhe i dobishëm për artritin dhe sëmundjet autoimmune.

Spinaqi - I mbushur me vitamina, ka veti anti-kanceroze dhe është një nga ushqimet më të shëndetshme në planet.

Kastraveci - Është 95% ujë, është një detoksifikues i jashtëzakonshëm dhe ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhe veshkave

Limoni - Një nga përbërësit më të rëndësishëm që mund të rezervoni në kuzhinën tuaj pasi është një agjent pastrimi shumë efektiv.

Karotat - Të njohura për faktin se janë një burim i mirë i beta-karotenit, fibrave, vitaminës K dhe kaliumit.  Përmirësojnë nivelin e ulët të kolesterolit.

Selino - Me pak kalori, pasi është kryesisht ujë. Është një ushqim me gliceminë të ulët dhe një burim i mirë i fibrave dietike.Përmban vitamina A, vitamina C dhe K.

Panxhari -Përmban lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, luftimin e inflamacionit dhe mbështetjen e detoksifikimit.

Molla - "Një mollë në ditë mban mjekun larg!" nuk është rastësisht nga një thëniet më të  famshme. Ndihmon për të luftuar inflamacionin dhe shëndetin e zemrës.

Portokalli - Përforcues i sistemit imunitar, pasi është i pasur me Vitaminë C dhe me pak kalori.

Shafrani – Ka veti anti-inflamatore dhe anti-oksiduese.

Xhenxhefili - ndihmon në tretje dhe mbështet sistemin imunitar.

Këto përbërës mund t’i kombinoni si të doni. Ja disa sugjerime:

 “Drink your greens” - Spinaq, kastravec, selino, limon, xhenxhefil dhe mollë (opsionale: majdanoz)

“The detoxifier” - Panxhar, karrota, limon, xhenxhefil, mollë

“The vision” -  Karrota, portokalle, xhenxhefili (opsionale: shafran/turmerik)

“Sweet carrot” - Mollë, karrota dhe majdanoz

Burimi: Modern Honey

MOS I HUMBISNI