Shqipëria

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë

Shkruar nga Anabel

29 Qershor 2020

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë

Ashtu siç ishte parashikuar, Greqia vendosi të hapë kufijtë me Shqipërinë, pas shtyrjes së hapjes së doganave në mes të qershorit. Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas deklaroi (via Top Channel) në një konferencë për shtyp se kufijtë do të hapen më 1 korrik.

Në korrik, do të hapen doganat e Kakavijës dhe Kapshticës. Përsa i përket lëvizjes drejt vendeve të tjera të BE-së, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bosnjë-Hercegovinë nuk kanë përmbushur kriterin për të patur më pak se 16 raste me Covid-19 për 100.000 banorë në dy javët e fundit. Kufijtë mbeten të mbyllur përkohësisht dhe situata do të vlerësohet pas 2 javësh.

 

MOS I HUMBISNI