Celebrity

Blue Ivy, vetëm 8 vjeç, bën histori në BET Awards: Lista e plotë e fituesve

Shkruar nga Anabel

29 Qershor 2020

Blue Ivy, vetëm 8 vjeç, bën histori në BET Awards: Lista e

Për shkak të koronavirusit, ceremonia e këtij viti e BET Awards u mbajt virtualisht. Shfaqja u drejtua nga aktorja Amanda Seales dhe mirëpriti yje si Alicia Keys, Chloe x Halle, Jennifer Hudson, John Legend, Lil Wayne, Megan Thee Stallion, Roddy Riçh, Usher dhe Wayne Brady.

Drake kryesonte me gjashtë nominime, por rrëmbeu vetëm një fitore. Megan Thee Stallion fitoi dy çmime, ndërsa Blue Ivy, vetëm 8 vjeç, fitoi cmimin e saj të parë BET së bashku me të ëmën, Beyoncé-n. Blue Ivy fitoi “BET Her Award” për këngën “Brown Skin Girl”, bashkëpunim ky me Wizkid dhe Saint Jhn. Çmimi e bën Blue Ivy-n fituesen më të re në BET Awards.

Beyoncé u vlerësua me "Humanitarian Award" për BeyGOOD - nismë që përfshin testimin ndaj Covid-19 të afro-amerikanëve në Houston, bursa për studentët, mbështetjen e bizneseve të vogla etj.

BET Awards është shfaqje dedikuar afro-amerikanëve dhe minoriteteve të tjera me ngjyrë në Amerikë, për të vlerësuar arritjet e tyre në muzikë, aktrim, sport dhe fusha të tjera përgjatë një viti.

Lista e fituesve:

Këngëtarja më e mirë R&B/Pop

BEYONCÉ
H.E.R.
JHENE AIKO
KEHLANI
**FITUESE**LIZZO
SUMMER WALKER

Këngëtari më i mirë R&B/Pop

ANDERSON .PAAK
**FITUES**CHRIS BROWN
JACQUEES
KHALID
THE WEEKND
USHER

Grupi më i mirë

CHLOE X HALLE
CITY GIRLS
EARTHGANG
GRISELDA
JACKBOYS
**FITUES**MIGOS

Bashkëpunimi më i mirë

**FITUES**CHRIS BROWN FT. DRAKE - "NO GUIDANCE"
DJ KHALED FT. NIPSEY HUSSLE & JOHN LEGEND - "HIGHER"
FUTURE FT. DRAKE - "LIFE IS GOOD"
H.E.R. FT. YG - "SLIDE"
MEGAN THEE STALLION FT. NICKI MINAJ & TY DOLLA $IGN - "HOT GIRL SUMMER"
WALE FT. JEREMIH - "ON CHILL"

Artisti më i mirë Hip Hop

**FITUES**DABABY
DRAKE
FUTURE
LIL BABY
RODDY RICCH
TRAVIS SCOTT

Artistja më e mirë Hip Hop

CARDI B
DOJA CAT
LIZZO
**FITUESE**MEGAN THEE STALLION
NICKI MINAJ
SAWEETIE

Videoja e vitit

CHRIS BROWN FT. DRAKE - "NO GUIDANCE"
DABABY - "BOP"
**FITUES**DJ KHALED FT. NIPSEY HUSSLE & JOHN LEGEND - "HIGHER"
DOJA CAT - "SAY SO"
MEGAN THEE STALLION FT. NICKI MINAJ & TY DOLLA $IGN - "HOT GIRL SUMMER"
RODDY RICCH - "THE BOX"

Artisti i ri më i mirë

DANILEIGH
LIL NAS X
POP SMOKE
**FITUES**RODDY RICCH
SUMMER WALKER
YBN CORDAE

Albumi i vitit

CUZ I LOVE YOU - LIZZO
FEVER - MEGAN THEE STALLION
HOMECOMING: THE LIVE ALBUM - BEYONCÉ
I USED TO KNOW HER - H.E.R.
KIRK - DABABY
**FITUES**PLEASE EXCUSE ME FOR BEING ANTISOCIAL - RODDY RICCH

Aktorja më e mirë

ANGELA BASSETT
CYNTHIA ERIVO
**FITUESE**ISSA RAE
REGINA KING
TRACEE ELLIS ROSS
ZENDAYA

Aktori më i mirë

BILLY PORTER
EDDIE MURPHY
FOREST WHITAKER
JAMIE FOXX
**FITUES**MICHAEL B. JORDAN
OMARI HARDWICK

Filmi më i mirë

BAD BOYS FOR LIFE
DOLEMITE IS MY NAME
HARRIET
HOMECOMING: A FILM BY BEYONCÉ
JUST MERCY
**FITUES**QUEEN & SLIM

Sportisja e fitit

AJEÉ WILSON
CLARESSA SHIELDS
COCO GAUFF
NAOMI OSAKA
SERENA WILLIAMS
**FITUESE**SIMONE BILES

Sportisti i vitit

GIANNIS ANTETOKOUNMPO
KAWHI LEONARD
**FITUES**LEBRON JAMES
ODELL BECKHAM JR.
PATRICK MAHOMES II
STEPHEN CURRY

BET HER AWARD

ALICIA KEYS - "UNDERDOG"
**FITUESE**BEYONCÉ FT. BLUE IVY CARTER, WIZKID & SAINT JHN - "BROWN SKIN GIRL"
CIARA FT. LUPITA NYONG'O, ESTER DEAN, CITY GIRLS & LA LA - "MELANIN"
LAYTON GREENE - "I CHOOSE"
LIZZO FT. MISSY ELLIOTT - "TEMPO"
RAPSODY FT. PJ MORTON - "AFENI"

Listën e plotë e lexoni këtu.

MOS I HUMBISNI