Vip Vanity

Estetistja e VIP-ve tregon ç'fshihet pas lëkurës së tyre

Shkruar nga Anabel

28 Qershor 2020

Estetistja e VIP-ve tregon ç'fshihet pas lëkurës së

Pyetja legjendare që na mundon të gjitha: Çfarë bëjnë VIP-at që kanë gjithnjë lëkurë të mirë? Përgjigjen do ta merrni tani, kështu që mbani shënime. Candace Marino mjeke estetiste e famshme që punon me klientë si Kourtney Kardashian, Miranda Kerr, Grimes dhe shumë të tjerë, tregon sekretet bazë që fshihen pas pamjes "gjithmonë të re" të personazhe të famshëm.

Sipas saj, faktori kryesor është çfarë ne fusim në trupin tonë dhe me shumë rëndësi janë ushqimet shumëngjyrëshe.

"Një dietë e pasur me antioksidantë, vitamina, minerale dhe jeshillëqë, që të lejojnë lëkurën të shkëlqejë fillimisht në brendësi të saj."

Të preferuarat e saj janë manaferrat, brokoli, çaji jeshil, avokadot, peshku dhe çokollata e zezë. Të gjitha kët kanë vitaminat dhe vlerat e nevojshme për lëkurë të pastër dhe me shkëlqim. 

"Avokadot na ndihmojnë ta mbajmë lëkurën e hidratuar, të re dhe fleksibël. Salmoni, e mban të shëndetshme, të hidratuar dhe në jetë. Çokollata e zezë, falë vetive antioksiduese na jep mundësinë e një fytyre që shkëlqen."

Estetistja e VIP-ve tregon ç'fshihet pas lëkurës së

Pra me pak fjalë, çfarë fshihet pas lëkurës së tyre gjithmonë të freskët e të pastër, nuk janë rezultat vetëm i produkteve apo ndërhyrjeve estetike. Eshtë një dietë e pasur ushqimore që duhet shndërruar në stil jete. Çfarë ushqimesh duhet të shmangim?!

Sheqernat dhe ushqimin e procesuar. Hiqni dorë nga gjithë ushqimet e paketuara që kanë nivel të lartë kripe apo sheqeri. Sheqeri njihet për dëmin që i bën lëkurës duke dobësuar kolagjenin, gjë që çon në plakjen e saj, kurse kripa e tepërt çon në acarim të lëkurës, dehidratim, skuqje apo pika të zeza.

MOS I HUMBISNI