Shqipëria

72 raste të reja: Mbyllet java me numrin më të lartë të viktimave dhe rasteve pozitivë

Shkruar nga Anabel

28 Qershor 2020

72 raste të reja: Mbyllet java me numrin më të lartë të

Kjo javë, ka shënuar numrin më të lartë të viktimave dhe të rasteve ditore më të larta pozitive me Covid-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 72 raste pozitive të shpërndara si më poshtë: 19 të prekur në Tiranë, 9 në Krujë, nga 8 raste në Shkodër, Durrës, Pukë, nga 4 raste në Sarandë dhe Vlorë, nga 3 raste në Fier, Lushnje, 2 në Lezhë, dhe nga 1 rast në Korçë, Elbasan, Has, Kavajë.

Aktualisht, aktivë në vendin tonë janë 963 persona aktivë me koronavirus ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 55.

Ministria e Shëndetësisë po planifikon të hapë COVID-3 prej shtimit të rasteve të shtruara tek Infektivi, ku priten të dërgohen pacientët që janë në gjendje më pak të përkeqësuar. Ndërkohë, këshilla e vetme e mjekëve epidemiologë dhe Ministrisë së Shëndetësisë, është respektimi i masave të distancimit social dhe përdorimi i maskave në vende ku ka grumbullime.

COVID-19 – Statistika (28 Qershor 2020)

Testime totale  26292

Raste pozitive 2402

Raste të shëruara 1384

Raste Aktive  963

Humbje jete  55 (Qarku Tiranë 31, Durrës 9, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 6, Kukës 1, Elbasan 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 371

Durrës  181

Shkodër 162

Vlorë   103

Fier   48

Lezhë 33

Korçë 26

Kukës  15

Elbasan 12

Gjirokastër 7

Berat 5

MOS I HUMBISNI