Udhetim

Ky është një nga fshatrat turistikë më të jashtëzakonshëm të Jugut

Shkruar nga Anabel

13 Qershor 2020

Ky është një nga fshatrat turistikë më të

Në një sondazh të Anabel.al, na ra në sy që vetëm 1% e votuesve zgjodhën Qeparonë si vendin ku do të kalojnë pushimet e verës. Nisur edhe nga fakti që fshati turistik konsiderohet si një nga më të bukurit në Shqipëri, i cili ka mahnitur gruan e princit Charles, dukesha e Cornwall-it, Camila Parker Bowles dhe u kërkua të blihej dikur nga gruaja e pronarit të Mercedes, e cila dëshironte ta kthente në një vend të denjë për turizmin dhe kinemanë, por nga ana tjetër renditet si i fundit në listën e përzgjedhjeve të shqiptarëve, vendosëm t’i kushtonim një artikull se pse duhet të pushoni në Qeparo.

Ky është një nga fshatrat turistikë më të

Qeparoi është pjesë e Rivierës Shqiptare i pozicionuar në komunën e Himarës, Vlorë. Emri mendohet se vjen nga fjala greke “kipos” që do të thotë kopsht. Ky fshat mbetet një nja destinacionet më bukura në Shqipëri që duhet vizituar të paktën një herë në jetë.

Ky është një nga fshatrat turistikë më të
Photo Courtesy/visithimara.al

Qeparo është një destinacion fantastik pasi është një kombinim i përsosur mes detit dhe malit. Fshati nuk është “i rrëmujshëm” si Dhërmiu për shembull, por kjo s’do të thotë se nuk është interesant.

Ky është një nga fshatrat turistikë më të

Disa nga vendet turistike që mund të vizitoni janë manastiri i Shën Dhimitrit në qendër të fshatit, ose të eksploroni fshatin e vjetër, që është një fshat i përbërë nga rrugica të ngushta me kalldrëm dhe shtëpi prej guri të braktisura. Fshati ndodhet sipër në mal, ndaj merrni me vete gjithë mjetet e nevojshme (ujë, kapele, SPF, ushqime, fruta të thata). Rruga do të jetë e lodhshme, por pamja fantastike.

Ky është një nga fshatrat turistikë më të
Photo Courtesy/visithimara.al
Ky është një nga fshatrat turistikë më të
Photo Courtesy/visithimara.al

Ky është një nga fshatrat turistikë më të

Ky është një nga fshatrat turistikë më të
Photo Courtesy/visithimara.al

Booking mund të gjeni shtëpi pushimi, dhoma plazhi dhe hotele. Çmimet janë të ndryshme, por nisin nga afro 3,000 lekë/natë.

Ky është një nga fshatrat turistikë më të

MOS I HUMBISNI