Shqipëria

Silva Bino flet për situatën e Covid-19 në vend dhe vendimin për mbylljen gjatë fundjavës

Shkruar nga Anabel

23 Maj 2020

Silva Bino flet për situatën e Covid-19 në vend dhe vendimin

Silva Bino, Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive ka folur gjatë një komunikimi live në Neës 24 në lidhje me situatën e Covid-19 në vendin tonë. Bino u shpreh se vendi e ka kaluar kulmin e pandemisë, por virusi është ende i pranishëm edhe pse rastet e infektimit janë sporadike.

Shefja e Departamentit i është përgjigjur edhe një prej dilemave më të mëdha që kanë njerëzit në lidhje me mbylljen e vendit gjatë fundjavës. Pse është e rëndësishme marrja e kësaj mase?!

"Vendi ynë e ka kaluar pikun e pandemisë. Kemi raste të kufizuara, kemi qarkullim të virusit pavarësisht se jo të dendura. Hapja gjatë javës është e rëndësishme për aktivitetet e biznesit që lidhen me punën dhe fundjava bëhet për të kufizuar kontaktin distancimin, është një masë e rëndësishme e cila na lehtëson. Në fundjavë ne kufizojmë distancimin social. Situata është në monitorim të vazhdueshëm, njerëzit duhet të jenë të përgjegjshëm, duhet të bëjnë kujdes."

 

MOS I HUMBISNI