Kinema & TV

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Shkruar nga Anabel

5 Mars 2020

1. Fleabag

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Phoebe Waller-Bridge në rolin e Fleabag, një grua e zgjuar, por ironike, seksualisht aktive që përpiqet të kalojë humbjen e një njeriu të dashur. Phoebe është autorja dhe skenaristja e gjithë serialit dhe do ta dashuroni që në 10-minutëshin e parë.

2. Big Little Lies

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Në një qytet të paqtë bregdetar, zbardhet e vërteta e errët që fshihet pas jetëve perfekte të një grupi nënash. Seriali analizon dhunën në familje, përdhunimin, mëmësinë etj.

3. The Handmaid’s Tale

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Në të ardhmen e afërt, gratë fertile detyrohen të lindin fëmijë për të ruajtur vlerat e qeverisë fetare dhe totalitariane që ka pushtuar Shtetet e Bashkuara.

4. The Marvelous Mrs Maisel

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Në vitet 1950, Miriam “Midge” Maisel është shtëpiakja perfekte: ka një bashkëshort, dy fëmijë dhe një shtëpi të bukur. Gjithçka ndryshon kur burri e lë papritur. E detyruar të përshtatate, Midge zbulon se është e talentuar në komedi dhe e kthen në karrierë.

5. The Good Wife

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Pas i shoqi u përfshi në një skandal seksual dhe në afera korruptive, Alicia Florrick i rikthehet karrierës si avokate.

6. Orange Is The New Black

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

Piper Chapman dënohet me 15 muaj burg për një krim që kreu dhjetë vite më parë. Pas hekurave, ajo duhet të kuptojë hierarkinë e të burgosurve dhe realitetin e jetës në qeli.

7. GLOW

7 seriale që duhet t’i shohë çdo grua

I vendosur në vitet ’80, një grup grash bëhen pjesë e një rrethi mundësesh profesioniste të quajtur Gorgeous Ladies Of Wrestling (GLOW) .

 

MOS I HUMBISNI