Kinema & TV

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de Papel’

Shkruar nga Anabel

25 Shkurt 2020

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

Suksesi që korri “La Casa de Papel”, një film jo anglisht, në Netflix, bëri që jo pak njerëz të kthenin sytë nga kinemaja spanjolle, e cila ndonëse përgjithësisht është kritikuar për mungesë origjinaliteti, së fundmi po njeh suksese të konsiderueshme. Prodhimet spanjolle dallojnë fillimisht përsa i përket kohëzgjatjes, e cila është më e shkurtër se një serial i zakonshëm, por më e gjatë se një film.

Duke parë interesin e njerëzve për seriale me në qendër misterin, aksionin, komplotet, etjen për pushtet, trafikun e drogës, Mediaset España ka realizuar disa seriale me tematikë të tillë, që mbajnë pezull shikuesit besnikë. Përveç tematikës interesante, kujdes i veçantë i është kushtuar edhe përzgjedhjes së stafit, e këtu e kemi fjalën për drejtorët e fotografisë, regjisorët e producentët me përvojë.

Në vijim gjeni një listë me disa nga serialet më të komentuar së fundmi në Spanjë, të cilët transmetohen ekskluzivisht në Jolly HD në platformën Tring.

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

“Secretos de estado” (Sekretet e shtetit)

Seriali përqëndrohet në vrasjen e mbetur në tentativë të Alberto Guzmán (Emmanuel Esparza), kreu i qeverisë. Pas ngjarjes tronditëse, themelet e marrëdhënies së Guzmán me bashkëshorten Ana Chantalle (Miryam Gallego) fillojnë edhe shkatërrohen. Tentativa për vrasje zbulon një sërë intrigash dhe sekretesh të errëta.

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

“La verdad” (E vërteta)

Pas zhdukjes në rrethana misterioze gjatë fëmijërisë, Paula García (Elena Rivera) rishfaqet pas nëntë vitesh. Një oficer policie merr përgjegjësinë për hetimin e çështjes misterioze.

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

“Lo que escondian sus ojos” (Çfarë fshehin sytë e saj)

“Lo que escondían sus ojos” është një mini-serial televiziv i bazuar në romanin me të njëjtin emër të Nieves Herrero. Seriali trajton historinë e vërtetë dhe të bujshme të historisë së dashurisë së ministrit Ramón Serrano Suñer (Rubén Cortada) dhe markezës së Jansolit (Blanca Suárez) në Spanjën e viteve ’40. Dashuria e tyre tronditi opinionin publik, në një kohë kur nuk ishte vendosur ende paqja e pasluftës.

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

 “Los nuestros” (Pengje në shkretëtirë)

Forcat speciale spanjolle përpiqen të shpëtojnë dy fëmijë që mbahen peng nga xhihadistët.

5 seriale spanjolle për të gjithë fansat e ‘La Casa de

“La fuga” (Arratisja)

Danieli (Aitor Luna), kreu i lëvizjes revolucionare Rezistenca, arrestohet nga policia. Bashkëshortja e tij Anna (Maria Valverde) përpiqet të bëjë gjithçka për lirimin e tij.

MOS I HUMBISNI