Kuzhina

Sot më shumë se kurrë, duhet të hani këto petulla!

Shkruar nga Anabel

25 Shkurt 2020

Sot më shumë se kurrë, duhet të hani këto petulla!

Sot është dita ndërkombëtare e petullave (të njohura ndryshe si pancake-ët e famshëm). Kjo ditë, shënon fillimin e kreshmës në kalendarin e krishterë. Si traditë, njerëzit  hanë petulla sot (25 shkurt) si për t'u ëmbëlsuar mjaftueshëm meqë për 40 ditë të tjera do të agjerojnë.

Sot më shumë se kurrë, duhet të hani këto petulla!

Pas kësaj dite, një pjesë e besimtarëve të krishterë, heqin dorë nga brumërat, vezët, qumështin dhe mishin. 

Dhe meqë sot më shumë se kurrë na lejohet të konsumojmë petullat e famshme, eksperimentoni! Recetën e petullave amerikane (pancakes), e gjeni më poshtë, ndërsa elementët shtesë i zgjidhni vetë!

Sot më shumë se kurrë, duhet të hani këto petulla!

Përbërësit për 7-8 copë

* 250 gr miell

* 2 lugë gjelle sheqer

* 1 lugë caji pluhur pjekës

* 180 ml qumësht

*2 lugë gjelle gjalp i shkrirë

*2 lugë gjelle lëng limoni

*Lëkurën e grirë të një limoni

*Një majë luge kripë

*½ lugë caji vanilje

*200 gr luleshtrydhe

*Gjalp ose vaj për skuqje

Përgatitja

Në një tas, kombinoni të gjithë përbrësit e thatë, miellin, kripën, sheqerin, pluhurin pjekës dhe vaniljen, duke i situr në fillim. Në një tas tjetër, kombinoni përbërësit e lëngët, qumështin, gjalpin, lëngun e limonit. Shtoni dhe lëkurën e limonit dhe përziejini mirë. Shtoni përbërësit e thatë dhe përziejini derisa të keni një masë homogjene, një brum më i trashë se ai i krepave.

Lyejeni tiganin ku do të skuqni pancake-s me pak gjalp ose vaj duke përdorur një furcë kuzhine ose një letër dhe kur të ngrohet, hidhni masën e brumit me garuzhde. Kthejeni nga ana tjetër kur të shikoni që formohen flluska. Skuqini dhe nga ana tjetër. Tani, mund t'i shtoni luleshtrydhe, çokollata, shurup, akullore dhe çfarëdo t'ju haet sot!

MOS I HUMBISNI