Social Buzz

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në botë?

Shkruar nga Anabel

22 Shkurt 2020

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

Eshtë e shtunë, mesditë. Nëse s'jeni gati ta përballoni tani këtë artikull, atëherë kur?

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#1. Mandy, kukulla me buzqëqeshjen djallëzore.

Mandy ka tmerruar gjithë stafin dhe vullnetarët e “British Columbia's Quesnel”, dhe muzeut në të cilin ndodhej që prej 1991-it. Menjëherë pasi dhurimit të saj ngjarje të çuditshme nisën të ndodhnin nëpër zyra. Zhurma dhe kërcitje të frikshme. Ajo çfarë i ka trembur më shumë vizitorët e muzeut ka qenë buzëqeshja e saj e ligë dhe sytë e gjallë.

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#2. Robert, kukulla që është gjithnjë duke të vëzhguar

“Robert-i” është jo pa qëllim në krye të listës. Kjo kukull i përkiste piktorit Robert Eugene Otto. Thuhet se kukulla e cila supozohej të argëtonte, lëvizte nga njëra dhomë në tjetrën, shkaktonte incidente nëpër shtëpi dhe kur askush nuk gjendej në shtëpi dilte edhe nëpër dritare.

Kjo kukull është mbajtur në papafingon e piktorit derisa ai vdiq në 1974-ën dhe më pas është dërguar në muzeun e Florida-s, vend në të cilin gjendet edhe sot.  Punonjësit e muzeut tregojnë se ai vazhdontë bëjë veprime të çuditshme. Lëviz kokën për të parë vizitorët teksa shikojnë rreth e qark.

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#3. Harold, kukulla e mallkuar!

Harold është nga ato kukulla historinë e të cilës zor se do ta harroni. Kukulla ka dal në shitje në 2003-in në eBay dhe i pronari ka pohuar se nuk e donte më pasi prezenca e tij bëri që macja e tyre të ngordhte, të ndahej nga e fejuara, të bëhej me migrenë dhe të dëgjonte zëra. Kukulla Harold kaloi kaloi në disa të zotë të tjerë vite më pas. Thuhet se ai ka qenë shkaktar për shumë vdekje dhe sëmundje tek shtëpitë në të cilat ka qenë.

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#4. “Duart s’i binden atij’, piktura që u ngjall!

Kjo që shihni ka qenë një pikturë. Ata që e kanë vënë në shitje thonë se kukulla në të ngjallet vazhdimisht dhe detyron djalin të dali gjithashtu. Ata të dy bashkë ecin nëpër shtëpi natën kur të gjithë janë në gjumë.

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#5. Annabelle, kukulla që lëviz vetë!

Historia e kësaj kukulle përfshin historinë e një infermiereje të re, Donna e cila e mori këtë dhuratë për ditëlindje nga e ëma. Donna dhe shoqja e saj e dhomës, besonin se kukulla ishte e gjallë pasi për javë me radhë vunë re incidente të ndryshme nëpër shtëpi dhe sende të ndryshuara. Gjestet paranormale bënë që vajzat ta dërgonin Annabelle në muzeum, vend në të cilin gjendet edhe sot. Kjo kukull frymëzoi autorët të cilët e kthyen në seri filmash horror.

(Shënim: Për të disatën herë, sqarojmë se nuk na frymëzoi ne për emrin Anabel)

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#6. “La Pascualita”, manekina që thuhet se është kufomë!

Kjo zonjushë gjendet në një dyqan nusërie në Chihuahua të Mexico-s, ku ka qendruar për 80 vite me radhë. Njerëzit përreth gjithnjë kanë dyshuar tek pamja e saj kaq e gjallë. Dyshimet e shtuan kur lindi vajza e pronarit,pasi ngjante shumë me manekinën nuse. Ka zëra që thonë se ajo është kufoma e një vajze të re. Sot, La Pascualita tërheq shumë turistë, të cilët përpiqen të zbulojnë diçka rreth pamjes së saj të mistershme.

Jeni gati për historitë e kukullave më të frikshme në

#7. Okiku, kukulla të cilës i rriteshin flokët!

Në 1918-ën, 17-vjeçarja Eikichi Suzuki i bleu motrës së saj një kukull të quajtur Okiku. Ajo u lidh shumë me lodrën, por fatkeqësisht, një vit më vonë ndërron jetë pas një ftohjeje të rëndë. Në nder të saj familja bëri një altar sipër të cilit vendosi kukullën e preferuar të vajzës së tyre. Pak kohë më pas, familjarët vinin re që flokët e saj rriteshin vazhdimisht. Ata besonin se shpirti i vogëlushes ishte brenda kukullës së saj të preferuar. Sot kukulla ruhet me fanatizëm dhe flokët e saj janë zgjatur 30 centimetra.

MOS I HUMBISNI