Bota

Ngjarja tronditëse: Sportisti djeg veten, ish-gruan dhe tre fëmijët

Shkruar nga Anabel

21 Shkurt 2020

Ngjarja tronditëse: Sportisti djeg veten, ish-gruan dhe tre

Australia u trondit së fundmi nga një ngjarje e rëndë, ku ish-lojtari i regbi Rowan Baxter i vuri flakën makinës, ku ndodhej ai, ish-gruaja dhe tre fëmijët.

Hannah Clarke, 31 vjeçe, dhe fëmijët e çiftit, Laianah, 6 vjeç, Aaliyah, 4 vjeç dhe Trey, 3 vjeç, ndërruan jetë. Baxter, 42 vjeç, mori plagë në makinë, por arriti të dilte. Më vonë, ai goditi veten me thikë për vdekje. E vetmja që u nxorr gjallë nga makina ishte Hannah, por për shkak të plagëve të marra ndërroi jetë në spital.

Ngjarja tronditëse: Sportisti djeg veten, ish-gruan dhe tre

Dëshmitarët okularë thanë se ajo bërtiste “ai më ka hedhur benzinë” dhe “shpëtoni fëmijët e mi” kur mbërritën njerëzit e parë në vendngjarje.

Prindërit e Hannah-s thanë për Daily Mail Australia se vrasja ishte “kulmi i marrëdhënies” e cila mori të tatëpjetën kur Hannah vendosi të ndahej nga bashkëshorti abuziv prej 11 vitesh.

“Gjithçka u përkeqësua pasi ai u largua kur nuk mund ta kontrollonte më situatën,” tha e ëma e të ndjerës, Suzanne Clarke. “Ai kërkonte të futej në hapësirën e saj, e kontrollonte shpesh. Nuk punonte dhe marrëdhënia nisi të vështirësohej.”

Baxter u lejua të shihte fëmijët gjatë fundjavave, por tensionet mes tyre çuan dhunë ndaj nuk u lejua t’i afrohej vendit ku jetonte Hannah sepse ajo kishte marrë urdhër mbrojtjeje të përkohshme.

Prindërit e saj besojnë se Baxter i gjurmonte telefonin pasi shpesh “dinte gjëra që nuk supozohet t’i dinte”. “Ajo ndryshonte shpesh fjalëkalimet. Ishte e tmerrshme,” shtuan ata.

Mendohet se Baxter përmes përgjimit të telefonit arriti të zbulonte vendodhjen e Hannah-s.

Familja beson se vrasja tragjike qe kulmi i marrëdhënies së tyre, në të cilën Baxter abuzoi emocionalisht dhe fizikisht me 31-vjeçaren që prej fillimit.

MOS I HUMBISNI