Moda

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino Vjeshtë 2020

Shkruar nga Anabel

21 Shkurt 2020

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Shfaqja Moschino Vjeshtë 2020 u mbajt në Milano dje në mbrëmje vonë, megjithëse dizajneri Jeremy Scott duket se kishte në mendje Parisin.

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Çfarë tërhoqi vëmendjen e të gjithëve qenë fustanet-tortë, që imitonin kremin dhe trëndafilat tipike të tortave. Aksesorët gjithashtu përputheshin me motivet e tortës, pasi patën formë ëmbëlsirash. Gjithë sfilata, duke filluar nga modelet e flokëve e deri te fustanet, patën një frymëzim: Marie Antoinette.

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Marie Antoinette, mbretëresha e fundit e Francës para Revolucionit Francez, gruaja e mbretit Louis XVI, mbahet mend në histori ndër të tjera edhe për frazën e famshme “Le të hanë tortë”. Mendohet se gjatë Revolucionit Francez, teksa i thanë se njerëzit po vdisnin urie dhe nuk kishin bukë, mendohet se Marie Antoinette tha “Le të hanë tortë”. Në fakt ky është përkthimi më i përhapur, pasi në frëngjisht fraza origjinale është “le të hanë briosh” (qu'ils mangent de la brioche). Asokohe, brioshi konsiderohej një gatim luksi.

Frymëzimi i pazakontë i Jeremy Scott për koleksionin Moschino

Kjo fjali u konsiderua nga fshatarët dhe njerëzit e varfër si diçka e pashpirtë nga ana e saj. Megjithatëse fraza i atribuohet zakonisht mbretëreshës Marie Antoinette, nuk ka të dhëna të besueshme që e tha ajo.

Marie Antoinette u dënua për tradhti, vjedhje dhe akuzë false për abuzim seksual me të birin dhe u dënua me vdekje në gijotinë.

MOS I HUMBISNI